Ve středu 4. října proběhly na Gymnáziu Dačice studentské volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Projekt studentských voleb zahájila před sedmi lety společnost Člověk v tísni, aby dala mladým lidem nad patnáct let možnost projevit svůj názor a aby v nich podpořila občanskou angažovanost. Naše gymnázium se této akce zúčastnilo již po několikáté. Přípravu si vzali na starosti studenti oktávy Miroslav Vican, Lukáš Stach a Ezra Doležal, kteří se ujali role členů volební komise. Bylo potřeba nachystat volební místnost s prostorem pro úpravu hlasovacích lístků, urnou a seznamy oprávněných voličů. Komise také evidovala studenty, kteří přicházeli hlasovat, vydávala volební lístky a vysvětlovala, jak správně lístek upravit. Nakonec sečetla hlasy a vyhodnotila výsledky.

Volby skončily překvapivým vítězstvím hnutí ANO a zcela neznámé strany Sportovci, oba subjekty dostaly shodně patnáct hlasů. Těsně za nimi se s třinácti hlasy umístila KDU-ČSL, následovaná Piráty s jedenácti hlasy. Pětiprocentní hranici, nutnou pro zvolení do sněmovny, by ještě překročily čtyři strany: ODS, TOP 09, Strana zelených a Rozumní.

Mgr. Marek Krajíček