V úterý 16. ledna se naše gymnázium opět zapojilo do projektu studentských voleb organizovaného společností Člověk v tísni. Tentokrát studenti rozhodovali o tom, jaké jsou jejich preference v druhém kole voleb prezidenta ČR. Na výběr měli mezi dvěma postupujícími podle reálných výsledků prvního kola. Výsledek na naší škole se příliš nelišil od jiných středních škol, když s výraznou převahou zvítězil Jiří Drahoš (73,53 %) nad Milošem Zemanem (26,47 %).

Oficiální druhé kolo však dopadlo opačně a prezidentem se stal Miloš Zeman. Studenti tak zažili situaci, která k demokracii neodmyslitelně patří: nutnost smířit se s tím, že můj názor nesdílí většina, a tento fakt uznat. Doufám, že se jim to podaří. Stejně tak si přejme, aby i vítězové voleb – ať už prezident, či premiér – pochopili, že reprezentují nejen své voliče, ale všechny občany této země.

Marek Krajíček