V pondělí 18. března jsme se jako šťastní vybraní zástupci školy (studenti sexty a 2. ročníku) zúčastnili filmového festivalu Jeden svět, který v pelhřimovském kině Vesmír organizovalo o. s. Javořice. Po příjezdu jsme kvůli nedostatečně natrénovanému výstupu z autobusu (budeme muset jezdit častěji a trénovat) zaznamenali vysoké ztráty: konkrétně nám chyběl jeden batoh. Tato nepříjemnost zaměstnala na zbytek programu paní učitelku Janovskou, která se věnovala jeho shánění.

Okolo kavárny Agáty jsme prošli až do prostor kina Vesmír. Příjemně jsme se usadili a všechno to začalo. Viděli jsme film o ekologických problémech. Jmenoval se Na sever od slunce a natočili ho dva norští kluci, kteří žili půl roku na pláži za polárním kruhem, surfovali a snažili se uklidit odpadky vyplavené z moře. O filmu a o tom, kde se vlastně odpadky v oceánu berou (a co dělat pro to, aby se tam nebraly) jsme měli možnost popovídat si v následné diskuzi. Tuto možnost však nikdo nevyužil do té doby, než se za odpovědi začaly rozdávat bonbony. Dále jsme se podívali na výstavu o Češích utlačovaných totalitním režimem, která byla instalována v budově místního gymnázia.

Po vyhlášení nečekaného rozchodu, během kterého pokračoval hon na batoh, se většina lidí odklidila do Agáty. Cesta zpátky v náhlé sněhové kalamitě byla taková, že se i paní učitelce Vackové vlasy narovnaly a pan řidič nás naučil spoustu vybraných slov. Celkově to bylo velice zajímavé a těším se, až zase příště někam vyrazíme!

Videoreportáž z akce najdete na G-ONE.tv.

Vtipně zapsal Adam Trčka, student sexty
A trochu to upravila a opravila Petra Janovská, učitelka češtiny