Ředitelské volno v době didaktických testů

Ve čtvrtek 2. a pátek 3. května pokračují maturitní zkoušky 4. ročníku a oktávy didaktickými testy z matematiky, anglického a českého jazyka. Abychom zajistili hladký průběh zkoušek, budou mít žáci vyššího gymnázia v těchto dnech ředitelské volno.

Přírodovědný klokan 2024

Po roce se konal opět matematický klokan pro zájemce (nejen) z našeho gymnázia. Poslední dvě hodiny v pátek sice nebyly zrovna vstřícným termínem, ale kdo chtěl, ten se zapojil a nakonec se objevilo 12 srdcařů. Jak si vedli? To se dočtete níže.

3 minuty ke čtení vloženo před 3 týdny

Matematického klokana se mohly zúčastnit všechny ročníky našeho gymnázia. Začneme nejstarší kategorii – Student (maturitní a předmaturitní ročníky).

V této kategorii dominoval Honza Utíkal, který se jako jediný účastník umístil na prvním i posledním místě. S vidinou jasného vítězství si v poklidu došel pro 47 bodů.

Studenti prvních dvou ročníků vyššího gymnázia v kategorii Junior předvedli nejvyrovnanější bitvu, co pamatuji. Terka Kadlecová, Petr Kočí a Petra Prknová byli jediní tři řešitelé. Každý měl jistou bednu, ale to jim nestačilo.
Po první sadě příkladů po třech bodech měli všichni shodně 20 bodů (každý chyboval v jedné různé úloze).
Po druhé sadě (úlohy po 4 bodech) se holky odtrhly Petrovi a udělaly si sedmibodový náskok. Petr se již začal smiřovat s třetí pozicí. („Bylo to podplacené, aby to holky vyhrály.“)

Ve třetí sadě příkladů Terka u jedné otázky nezakroužkovala žádnou odpověď. Petra tu úlohu řešila a bohužel pro ni ji měla chybně. Tím pádem se Terka osamostatnila v čele. Petr byl v poslední sadě příkladů nejlepším řešitelem. Při odevzdávání řešení ještě zvažoval tipnout jednu úlohu, neudělal to (zda to bylo správné rozhodnutí, či ne, necháme na vás). Petr získal o sedm bodů více, než Terka a tím pádem se s ní umístil na prvním místě s počtem 64 bodů. Petra na třetím místě měla o bod méně. Krásný dramatický a zábavný souboj!

Nejpočetnější kategorií byla kategorie Kadet, kde se sešlo 7 řešitelů. Stálice Lucka Kolářová a Jirka Macura museli zase odolávat hladovým terciánům

Nejvíce bodů získal Jirka, který se s 85 body stal i absolutním vítězem školy. Duo z kvarty letos rozdělil Pavel Němec, který získal 77 bodů. Třetí místo patřilo Lucce (69 bodů).

Poslední kategorie Benjamin patřila nejmladším. Tak jako u nejstarších, i tady byl jen jeden účastník. Terka Štěrbová získala 52 bodů, kdy ji nejvíce vyšla prostřední část a nejméně ta poslední.

Na závěr pár dojmů od samotných účastníků:

• Terka Kadlecová: „Úlohy za tři body byly super.“
  • Petr Kočí: „Výpočet úhlů byl pro mě špatný.“
  • Zuzka Palánová: „Potrápila mě úloha s nákupními vozíky.“
  • Terka Štěrbová: „Úloha číslo 8 mě potrápila, bavily mě ty lehčí úlohy.“
  • Viki Urbánková: „První úloha mě bavila, protože byla lehká. Potrápily mě úlohy za 5 bodů, protože všechny byly těžké.“

Děkuji všem zájemcům o matematického klokana a ještě jednou se omlouvám za drobné zmatky při opravování (práce kvapná, …).

Jakub Nemčik, chovatel vačnactů