Terénní exkurze 2. ročníku a sexty

Blíží se terénní exkurze 2. ročníku a sexty. Na Pálavu s nimi vyrazí pan učitel Dohnal a třídní učitelky M. Chňoupková a M. Lebedová. Žáci, kteří se exkurze neúčastní, budou mít společnou výuku podle aktuálního rozvrhu v bakalářích denně 8 -12.30.

Stávka učitelů 2023

„Nestávkujeme za sebe, stávkujeme především za udržení kvality výuky.“

2 minuty ke čtení vloženo před 6 měsíci

Vážení rodiče, studentky a studenti,

dne 27. listopadu 2023 dojde v souvislosti se stávkou vyhlášenou školskými odbory k uzavření školy. Dovolte nyní, abychom Vám blíže vysvětlili důvody, proč se stávky rozhodlo zúčastnit 70 % našich učitelů.

Velice nás mrzí, že v mediálních prostředcích je opět poukazováno především na problematiku navýšení platů na 130 % průměrné mzdy pedagogickým pracovníkům. Skutečný problém je mnohem hlubší.

Ministru školství se nepodařilo pro svůj resort sehnat dostatečné množství finančních prostředků a reálně absentují peníze pro 9 000 převážně učitelských pracovních míst. Což nás přivádí na myšlenku, zda je pro vládu České republiky vzdělávání našich dětí skutečně prioritou.

Jako naprosto nepřijatelný však vnímáme záměr snížit maximální počet hodin (PHmax), které nám týdně ministerstvo proplatí. V současnosti je možné na třídu o počtu 27 žáků čerpat hodinovou dotaci 57 hodin. Důvod je prostý – v maximální možné míře zkvalitnit a zefektivnit výuku předmětů. Z této dotace se využívá např. rozdělení tříd na menší skupiny pro výuku cizích jazyků, matematiky, českého jazyka, tělesné výchovy a semináře odborných předmětů, které mají za cíl připravit žáky maturitních ročníků co nejlépe k maturitní zkoušce, na přijímací zkoušky a následné studium na vysoké škole. Návrh ministerstva školství je upravit maximální počet hodin na 49 hodin/týden.

Lhostejní nám nejsou pochopitelně ani nepedagogičtí pracovníci, kteří se významným způsobem podílí na chodu a organizaci školy. Považujeme za vhodné zmínit také fakt, že stávkující pracovníci nemají v den stávky nárok na plat, kterého se však velice rádi vzdáme ve prospěch nejen kvalitního vzdělávání.

Děkujeme za pochopení.

Důvody stávky:

• degradace kvality výuky – razantní ztížení až znemožnění individuálního přístupu učitele k žákovi (z důvodu snížení PHmax)
  • neplnění předvolebních slibů současné vlády vůči školskému rezortu
  • snížení platů nepedagogických pracovníků
  • nezvýšení platů pedagogických pracovníků

Za kolektiv stávkujících pedagogů Mgr. Daniel Lovětínský, Mgr. Jakub Nemčik a Mgr. Zuzana Voldřichová