Pangea je mezinárodní matematická soutěž pro základní školy a třídy víceletých gymnázií. Pangea si dává za úkol propojit a porovnat znalosti žáků v různých zemích světa. Letošního ročníku se účastnili zájemci o matematiku z devíti zemí Evropy. V celé České republice ze šestých tříd a odpovídajících tříd víceletých gymnázií se účastnilo soutěže 7871 žáků, z toho 462 žáků z Jihočeského kra­je.

Soutěž probíhá ve dvou kolech. Školní kolo se konalo v termínu od 12. do 23. února 2018. Na naší škole konkrétně ve čtvrtek 22. února. Každý žák dostal soubor různě hodnocených otázek a své odpovědi zaznamenával do odpovědního listu, který vyučující matematiky odeslal k vyhodnocení do ústředí soutěže. V průběhu 45 minut soutěžící řešili 15 zajímavých matematických úloh z dopravy a sportu. Žáci nesměli používat kalkulačku či jiné elektronické přístroje ani matematicko-fyzikální tabulky.

Každý ročník má své patrony. V loňském roce byli například patrony herečka Dana Morávková a herec a architekt David Vávra. Letošní 5. ročník měl automobilového závodníka Aleše Lopraise, který byl patronem tématu doprava, a horolezce Radka Jaroše, který byl patronem za téma sport.

Letos jsme se soutěže zúčastnili poprvé a hned jsme zaznamenali velký úspěch. Tři žačky primy se dostaly do první desítky nejlepších v Jihočeském kraji a jedna z nich dokonce postoupila do finále. Děvčata Safira Alicia Louwsma a Dorota Mátlová měly obě úspěšnost 80 % a Valentýna Klimešová se mohla zúčastnit finále, které se konalo v Praze 11. 5. 2018. Dostala se tak mezi 53 nejlepších řešitelů v její kategorii z celé České republiky. Všichni žáci dostali osvědčení o účasti.

Všem děkuji za účast a vzornou reprezentaci školy a přeji mnoho úspěchů v dalších vědomostních soutěžích.

Mgr. Jana Morávková