Chytře na chytrá zařízení aneb studenti učí seniory

Těžko byste hledali větší odborníky na chytré telefony, než jsou žáci. Jejich rychlost, pohotovost a obratnost při práci se smartphony je bezkonkurenční. A tak to ani nemohl být nikdo jiný než studenti, kdo přijal roli lektorů ve vzdělávání seniorů.

2 minuty ke čtení vloženo před rokem

S celým nápadem přišla loni na jaře paní Marková a paní Brabencová ze Zdravého města, Knihovna Matěje Mikšíčka poskytla zázemí ve své moderní přístavbě a za Gymnázium Dačice jsme s kolegou Karlem Tobolkou vytvořili celý koncept kurzu a oslovili osm studentů s nabídkou vyzkoušet si pro změnu také roli učitelů. Během října se přihlásilo osm účastníků – seniorů s chytrým telefonem a bylo jasné, že kurz může začít.

A tak to začalo. V úterý 1. listopadu a potom ještě další čtyři listopadové úterky jsme se od dvou do čtyř scházeli v knihovně, kde studenti krok za krokem provedli účastníky kurzu mikrosvětem chytrých telefonů. Hodně se věnovali aplikacím, tomu, jak je do telefonu stahovat a jak je zase odinstalovat, konkrétně účastníci pracovali například s aplikací Záchranka, Mapy.cz nebo IDOS. Stáhli si do telefonu čtečku QR kódů, vyzkoušeli si možnosti fotoaparátu a sdílení fotografií třeba přes WhatsApp. Pozornost byla věnována taképodvodným e-mailům, tomu, jak je odhalit a jak jim nenaletět.

Jednoznačnou výhodou kurzu byl malý počet jeho účastníků, který umožňoval individuální přístup a podporu. Každý senior měl tak jednoho svého studentského asistenta, který mu poskytoval potřebnou pomoc s telefonem. S tím souvisí také komorní atmosféra, která se setkání od setkání stávala vřelejší a osobnější. A tak jsme na konci mohli konstatovat, že smysl celého kurzu, kterým bylo nejen vzdělávání, ale i vzájemné propojení obou generací se podařilo naplnit.

Za Gymnázium Dačice chci ještě jednou poděkovat Terce Bauerové, Lucce Čurdové, Klárce Pechové a Anet Tardonové z 2. ročníku a Viktorovi Martinů, Hanuši Muselovi, Dominiku Novákovi a Lukáši Rellovi ze septimy. Všichni odvedli kus práce a navíc si roli lektorů i osobních asistentů moc užili.

Jestli něco označit jako "win-win deal", tento projekt se vyloženě nabízí.

Petra Mašátová