Gymnázium Dačice | 70 let

Po roce opět DSEF

Jaký byl jeden den, který letos připadl na 21. října, s experimentální fyzikou z pohledu jeho účastníků, fyzikálních nadšenců Gymnázia Dačice? Dozvíte se v článku...

6 minut ke čtení vloženo před měsícem

Být v pondělí ráno v Praze znamená vyjet už v neděli. Po příjezdu započal hon na dopravní podnik, protože jsme potřebovali zajistit lítačku pro nováčky v našem týmu. Vzhledem k tomu, že polovina Prahy je rozkopaná, tak to byl nesnadný, ale nakonec splnitelný úkol.

I nebystrému čtenáři musí být jasné, že nám vyhládlo a pravidelný čtenář ví, že jsme skončili v tradiční nenahraditelné asijské restauraci na Václavském náměstí. S plnými pupíky jsme se odebrali na ubytování, kde jsme se moc nezdrželi. Podvečerní program se konal již podruhé v herní kavárně Bohemia Boards & Brews, kde jsme si zahráli deskové hry – Zaklínač (dobrodružná hra), Ticket to ride (po Evropě) a Karty bez cenzury.

Ráno se započalo vydatnou snídaní a další program už stručně (pokyn zněl 2-3 věty) shrnou samotní studenti.

Petr Blaha

Mě zaujala přednáška o léčbě rakoviny pomocí protonového záření, jehož výhodou je lepší zaměřování tumoru. Tím, že jsou k ozáření využity větší částice, dokážou lékaři lépe kontrolovat, jak hluboko se dostanou, a tak snížit množství ozáření zdravé tkáně. Tato inovativní léčba tak posouvá hranice v boji proti rakovině. Bohužel je prozatím v ČR dostupná jen v Praze.

Matěj Kopeček

Naše odpolední skupina nesla název Tango a jejím cílem bylo navštívit ÚJV v Řeži. Výzkumný jaderný ústav patří k jednomu z největších areálů v Evropě, který se zabývá výzkumem štěpení těžkých jader.
Prostor je chráněn spoustou bezpečnostních a zabezpečovacích systémů. Při vstupu do areálu jsme museli být registrováni přes občanské průkazy, aby se ověřilo že nejsme hledané nebo nebezpečné osoby. Poté jsme obdrželi návštěvnickou kartu pro vstup do objektů a laboratoří. Pak jsme exteriérem zamířili k budově reaktoru LR - 0. Při vstupu jsme museli projít detektorem kovu a nasadit si velice slušivé bílé pláště, v podobném stavu jako jsou pláště v laboratoři na našem gymnáziu a navléct si návleky na boty. Poté jsme zamířili s panem inženýrem do řidící místnosti reaktoru.

Zde jsme se dozvěděli spoustu informací. Vužití reaktoru je zejména pro české jaderné elektrárny, kdy se zde zkouší různé typy aktivních zón a životnost oceli v jeho stěnách vystavených přímému toku neutronů. Tento reaktor se dokonce ani nereguluje pomocí absorpčních tyčí, ale pomocí moderátoru v zastoupení vody. Nakonec jsme se přesunuli přímo do haly reaktoru. Tam nám ukázali typy používaných palivových kazet do reaktorů VVER-1000 (JE Temelín) a VVER -440 (Dukovany). Pak nám pan inženýr ukázal i samotný reaktor LR-0 který byl zrovna připraven na test středové aktivní zóny. vysvětlil nám, že zde dokázali vytvořit vysokou neutronovou kumulaci o velikosti jedné kazety temelínského typu. Při opouštění reaktorového střeženého pásma jsme museli ještě projít dozimetrickou kontrolou, aby se zjistilo, jestli jsme nebyli po dobu návštěvy ozářeni. Naštěstí jsme byli všichni "čistí". Tím jsme zakončili naši exkurzi a opustili areál ÚJV Řež.

Adam Kučera

Na DSEF 2024 jsem navštívil přednášku prof. Ruperta Leitnera o křemíkových detektorech. Ukázal nám jedinečné prostředí pro jejich výrobu, do kterého se běžně bez skafandrů nedostaneme. Popisoval, jak detektory fungují a jak zachycují nabité částice. Měli jsme možnost si prohlédnout, a dokonce se dotknout studijních ukázek nových detektorů, které si sami navrhli.

Denisa Lojková

DSEF jsem si užila. Nejlepší byly asi přednášky Ústavu experimentální botaniky. Dozvěděla jsem se hodně nového a myslím, že se budu botanice věnovat o něco víc. A také se mi hodně líbila přednáška o slunečním větru, která mi změnila můj pohled na toto téma, takže až znovu uvidím polární záři, budu o tom přemýšlet i trochu jinak.

Klára Pechová

Nejvíc jsem byla nadšená z přednášek Ústavu experimentální botaniky. Dozvěděli jsme se například jak sofistikovaně mezi sebou dokáží rostliny komunikovat. Kromě jejich kořenového systému a houbových mycelií jsou totiž schopny se dorozumět i vypouštěním specifických těkavých látek do vzduchu. Tento výzkum připomíná spíš poznávání řeči smyšlených organismů. Shodou okolností jazyk ,,blízkovůně” zmínil už Christopher Paolini v knize Spát v moři hvězd jako jeden z jazyků mimozemské civilizace. A dnes se dozvídáme, že nemusíme chodit daleko, abychom ho poznali, je nám totiž všudypřítomný.

Tomáš Sommer

Nejvíce mě zaujala přednáška o slunečních erupcích, které hrají zásadní roli v kosmickém počasí. Detekce slunečních erupcí je klíčová pro předpověď událostí, které mohou ovlivnit nejen satelity, ale i elektrické sítě a komunikační systémy na Zemi. Sluneční erupce uvolňují velké množství energetických částic a elektromagnetického záření, což může způsobit geomagnetické bouře.

Sondy na oběžné dráze kolem Slunce, jako je například Parker Solar Probe, jsou důležité, protože umožňují měření přímo v blízkosti Slunce, kde lze zachytit data o slunečních erupcích v reálném čase. Pro tyto účely se často používají Faradayovy válce, které měří změny v magnetickém poli způsobené nabitými částicemi. Tyto přístroje pomáhají vědcům lépe porozumět procesům probíhajícím na povrchu Slunce a poskytují důležité údaje pro ochranu pozemních technologií.

Jan Utíkal

DSEF jsme začali přednáškou o kvantových technologiích – hlavně v podobě senzorů a měřidel, též jsme si zopakovali základní poznatky kvantové mechaniky. Podívali jsme se na vývoj měření času – od astronomických hodin po atomové hodiny. Ukázali jsme si, jak funguje přístroj na měření gravitačních vln. Zúčastnil jsem se přednášky s názvem Planetologie, ve které jsme se dozvěděli, jak se měří rotace, sklon osy a povrch planet a exoplanet, popřípadě jejich prvkové složení. Na přednášce o křemíkových detektorech jsme se dozvěděli nejenom, jak a kde se křemíkové detektory používají, ale dokonce jsme zjistili, čím vším se experimentální kvantová fyzika na matfyzu zabývá a znovu je si zopakovali základy kvantové mechaniky a standartní model. Na poslední dopolední přednášce jsme se dozvěděli něco o elektrolýze a výrobě vodíku - ať už laboratorně či velkoprůmyslově, a jeho využití, také jsme viděli nanášení vzácných plynů na kovové plíšky.

Finále našeho článku je opět stejné…Florenc => autobus => Jihlava => vlak => Dačice a čekat na další ročník.

Fyzikální nadšenci

Vloženo Od
zpět nahoru