Gymnázium Dačice | 70 let

Astronomická olympiáda

Přemýšleli jste někdy o tom, že Slunce je tvořeno plyny, nemá pevný povrch, a proto rotuje diferenciálně? Či jaké planety můžeme vidět ze Země přes Slunce přecházet? Takové a mnohé jiné úkoly řešil Lukáš Rella z kvarty v rámci astronomické olympiády.

2 minuty ke čtení vloženo před 4 roky

Dne 17. dubna 2020 jsem se zúčastnil krajského kola astronomické olympiády. Soutěž byla rozdělena do dvou částí, na část vědomostní a pozorovací. Vědomostní část spočívala v řešení přehledového on-line testu a několika teoretických úkolů. Ty se týkaly například rotace Slunce či přechodu planety Merkur přes sluneční disk, vzácné astronomické události, již jsme měli šanci pozorovat v listopadu loňského roku. V krajském kole jsem se umístil na třetím místě. Z důvodu vysokého počtu bodů ve vědomostní části jsem byl pozván na mezinárodní on-line kolo, které proběhlo 23. dubna. Mezinárodního klání se účastnilo téměř 350 soutěžících z devíti zemí. Mezi nimi jsem se skončil v první třetině. 

Celkové celostátní pořadí se určovalo v červnu z výsledků kraje a mezinárodní soutěže. Krajské kolo se podílelo ze 70 procent, mezinárodní klání z 30 procent. V součtu jsem dosáhl percentilu 92,8 %, což znamená, že pouhých 7,2 % účastníků dosáhlo lepšího výsledků než já. Mezi 433 žáky, kteří řešili krajské kolo, jsem se umístil na celkovém 32. místě. 

Svou účast v astronomické olympiádě beru jako veliký zážitek a plánuji se do ní zapojit i v příštím školním roce. 

Napsal: Lukáš Rella, žák kvarty
Upravila: Petra Mašátová 

Vloženo Od
zpět nahoru