Gymnázium Dačice | 70 let
×
Ústní maturitní zkoušky

Ve dnech 20. - 22. května probíhají ústní maturitní zkoušky 4. ročníku a oktávy. V těchto dnech jsme schopni zajistit výuku pouze třídám nižšího gymnázia. 1.-3. ročník, kvinta, sexta a septima mají ředitelské volno.

Beseda s Alešem Palánem

Ve čtvrtek 13. března se třídy 3. ročník a septima v doprovodu pana učitele Krátkého a paní učitelky Němečkové a Mašátové vydaly do knihovny na literární přednášku Aleše Palána.

2 minuty ke čtení vloženo před 5 roky

Jihlavského rodáka nejvíce proslavily knihy rozhovorů se známými osobnostmi, ale i s lidmi z okraje společnosti. Jsou natolik úspěšné, že mu bylo uděleno ocenění Magnesia Litera. V loňském roce vydal knihu Raději zešílet v divočině pojednávající o nelehkém životě samotářů ze Šumavy. Skvělými fotografiemi ji doplnil jeden z našich nejlepších fotografů Jan Šibík. Naše přednáška se ale věnovala především knize Být dlužen za duši o rodině Florianů z nedaleké Staré Říše. V rodině panovaly napjaté vztahy, a přestože všichni její členové byli plně ponořeni do práce pro nakladatelství, jen málokdy se jim dařilo. Poznali jsme neutuchající touhu, vytrvalost a motivaci Josefa Floriana v tomto řemesle pokračovat a nikdy se nevzdat. Vysvětlili jsme si také příbuzenské vztahy Floriana s Magorem (Ivanem Martinem Jirousem). Povídání s Alešem Palánem nám zpestřilo probírané učivo české literatury a společně jsme nahlédli do života cílevědomého nakladatele Josefa Floriana.

Napsala Hana Riedlinglová, 3. ročník

Vloženo Od
zpět nahoru