Prázdniny

Gymnázium Dačice přeje všem svým studentům i zaměstnancům krásné prázdniny. A kdybyste během nich náhodou potřebovali něco vyřídit, kancelář máme otevřenou každé pondělí od 8 do 10 hodin anebo jindy po telefonické domluvě.

Fakescape!

Že nevíte, co to je? Fakescape je úniková hra, která si klade za úkol přezkoušet vaši vytrvalost proti dezinformacím. Její účastníci využívají svého kritického myšlení a ověřují si předkládané informace.

1 minuta ke čtení vloženo před 4 měsíci

V pondělí 12. a v úterý 13. dubna naši školu navštívily, samozřejmě jen virtuálně, studentky politologie brněnské Masarykovy univerzity, aby u studentů 1. ročníku a kvinty rozvíjely mediální gramotnost a schopnost kriticky myslet, a to právě formou fakescape.

Celá hra byla zasazena do prezidentských voleb roku 2028. Během 60 minut jsme si vyzkoušeli roli novinářů, když jsme se dozvěděli, že jeden z prezidentských kandidátů chce zrušit letní prázdniny. Pomocí jednotlivých indicií, plnění úkolů a především – ověřování informací – bylo naším úkolem přijít na to, kdo je oním padouchem.

Myslím si, že celá akce byla přínosná, jednak z důvodu seznámení se s konkrétními úryvky Ústavy ČR a Listiny základních práv a svobod a jejich použitím, a pak také díky prohloubení naší schopnosti vnímat a ověřovat anonymní data.

Lukáš Rella, kvinta