Gymnázium Dačice | 70 let
×
Ústní maturitní zkoušky

Ve dnech 20. - 22. května probíhají ústní maturitní zkoušky 4. ročníku a oktávy. V těchto dnech jsme schopni zajistit výuku pouze třídám nižšího gymnázia. 1.-3. ročník, kvinta, sexta a septima mají ředitelské volno.

Jarní výzva počítání kroků

Je jaro. Venku mrzne, sněží nebo padají kroupy. No, nemáte chuť vyrazit do přírody? Pokud jste odpověděli něco jako: "Hm, ani ne, kámo," určitě pokračujte ve čtení, třeba se nakonec přidáte...

3 minuty ke čtení vloženo před 3 roky

Vážení chodci, chodkyně, krokoměřiči a krokoměřičky, jestlipak jste se zapojili do jarní výzvy paní učitelky Voldřichové? Že ne? Výzva sice už běží, ale není časově omezená. Pokud tedy máte chuť překonavát sami sebe či poměřit své síly s ostatními a chcete se k výzvě připojit, je to stále možné.

Výzva je vytvořena tak, abychom byli motivovaní k aktivnímu pohybu každý den. Cílem měření kroků (a další fyzické aktivity) je stálá aktivita, která je pro naše tělo velmi důležitá. Proto bylo počítání v tabulkách (odkaz ZDE) vytvořeno tak, že za nejlepší výkony budou považovány hodnoty s nejmenšími výkyvy. Pokud například ujdete jeden den 40 tisíc kroků, druhý den 1 tisíc kroků a poté svůj výkon opět zvýšíte až pátý den týdnu, budete na tom průměrně. Pokud si ale stanovíte cíl 9 tisíc kroků a ujdete je každý den v týdnu, budete v žebříčku výkonů velmi vysoko. Důležité je tedy zachovat stálé tempo a nemít příliš rozdílné výkony nebo je postupně zvedat podle vašich fyzických možností. Nejedná se tedy o aritmetický průměr výkonu, ale geometrický průměr.

Jelikož spousta z nás cvičí i silově (s činkou, vlastní vahou) nebo trénujete konkrétní sport, je nutné, abychom to brali v potaz. Za každých 15 minut jiného sportu si do tabulky započítejte 1 tisíc kroků navíc.

Kroky si počítejte v aplikaci v mobilním telefonu nebo na chytrých hodinkách. Další možností je mít nainstalované mapy.cz v mobilu a kilometry procházkové trasy poté přepočítat na kroky. Trasu naměříte pomoci funkce Spustit Stopaře. Jeden krok je dlouhý přibližně 70 cm (0,7 m). Pokud tedy ujdu 10 km, počítám následovně: 10 000 m ∶ 0,7 m = 14 286 kroků.

Každý večer zapíšete naměřené kroky do tabulky do sloupečku se svým jménem k danému dni a následující dny budete mírně zvedat svůj výkon nebo se budete snažit dosáhnout stejné hodnoty jako předcházející den. Pokud si budete chtít cokoli vyjasnit anebo budete potřebovat pomoct s administrací tabulky, kontaktujte Zuzanu Volřichovou či Jakuba Nemčika.

Chůzi zdar a té na čerstvém vzduchu zvláště!

P. S. Obrázek je pouze ilustrační. Po kolejích to raději nezkoušejte.

Mgr. Zuzana Voldřichová, patronka výzvy
(Upravila Petra Mašátová)

 

Vloženo Od
zpět nahoru