Klokan přiletí v březnu

Zase? Klokan?? Ten už tu letos přece byl?! Předskokana přírodovědného klokana (říjen) v pátek 17. března vystřídal klokan zastupující královnu věd matematiku.

4 minuty ke čtení vloženo před rokem

Tentokráte se klokanovi postavil výběr dobrovolníků z celé školy, a to hned ve čtyřech kategoriích.
Maximální počet bodů z 24 úloh činil 120, přičemž průměrný počet bodů v republice nepřekračuje 50. Přikládáme výsledky v jednotlivých kategoriích a reakce vítězů na otázky:

1. Jaké jsou tvé pocity z prvního místa ve tvé kategorii?
  2. Jaký příklad se ti vybaví jako první?
  3. Který příklad tě bude pronásledovat ve spánku, dokud jej jednou nevyřešíš?

V nejmladší kategorii „Benjamín“ soupeřilo 12 studentů z primy a sekundy. Nejvíce bodů získala Zuzka Palánová (S), a to106, když vyřešila správně 21 úloh a tři ponechala ladem (při chybné odpovědi se body odečítají). Zuzku následovala dvojice Klára Kasalová (S) s 84 body a Martin Poledník (P) s 83 body.

Zuzka Palánová

1. Jsem překvapená a ráda, že se mi to povedlo.
  2. Jako první se mi vybaví příklad, ve kterém se přestavovala věž z kostek a já jsem měla zjistit, která dvě čísla budou u sebe.
  3. Ve spaní mě asi bude pronásledovat příklad, ve kterém jedno z dětí rozbilo okno, přičemž jen jedno říkalo pravdu, o tom, kdo to udělal.

Druhou kategorii NG „Kadet" ovládli Lucka Kolářová a Jirka Macura oba z tercie, přičemž oba získali 86 bodů a nechali za sebou s přehledem dalších sedm řešitelů. Souboj o třetí místo patřil kvartě, kde Matěj Kopeček s 67 body utekl dvojici na děleném čtvrtém místě o tři body.

Lucka Kolářová

1. Nečekala jsem, že to dopadne až takhle dobře, takže jsem mile překvapená.
  2. Jako první se mi vybaví příklad s doplňováním čísel do tabulky tak, aby byl všude stejný výsledek.
  3. Žádný příklad mě pronásledovat ve spaní nebude, kdybych měla o pět minut více času, dopočítala bych je všechny.

Jirka Macura

1. Mám radost a jsem překvapený, protože jsem to nečekal.
  2. Jako první se mi vybaví příklad č. 17, protože mě zaujal.
  3. Spát mi nedá příklad č. 21, vůbec nevím, jak ho vypočítat.

V kategorii prvních dvou ročníků VG „Junior" to byla čistě dámská (kraso)jízda, kterou vyhrála Klárka Pechová (2R) se 67 body před dvojící Terkou Bauerovou (2R) a Verčou Vaňkovou (1R), jež shodně získaly 50 bodů.

Klára Pechová

1. Udělalo mi to radost. Sláva vítězům a čest poraženým!
  2. Jako první se mi vybaví příklad č. 6 o stavbě plotu. Motivoval mě k opravě mého plotu.
  3. Pravděpodobně mě ze spaní bude pronásledovat Tom, který s oblibou přeskládával kostičky. Před spaním je budu počítat místo oveček.

Do královské kategorie „Student" se přihlásilo šest studentů z maturitních a předmaturitních ročníků. Tuto kategorii ovládl Matyáš Kadrnožka (Sp) se 61 body před dvojící Verča Nečadová (4R) a Jakub Janík (3R), kteří získali shodně 56 bodů.

Matyáš Kadrnožka

1. Moje pocity z prvního místa jsou velice smíšené, jsem rád, že sem něco dokázal, ale tím pádem musím odpovídat na nepříjemné otázky.
  2. Jako první se mi vybaví definitivně příklad s dvěma sudy naplněnými z části vodou, která je ve stejné výšce a z toho jeden nakloněný, ve kterém jsem měl spočítat kolik vody v nich je.
  3. Tento příklad mě bude pronásledovat i ve spánku, dokud se nedozvím, jak na něj.

Zadání i s výsledky se objeví na nástěnce matematiky (3. patro). V případě, že by byl zájem některý z příkladů prodiskutovat, napište p. Nemčikovi konkrétní úlohu a on řešení vyvěsí na stejné nástěnce.

Děkuji všem vyučujícím matematiky za zajištění soutěžících, p. Mašátové za zajištění učebny a p. Točíkovi za osobní dohled během soutěže.

Jakub Nemčik, organizátor akce