Gymnázium Dačice | 70 let

Kolmo k meteostanici v Kostelní Myslové

Trochu sluníčka a pár stupňů nad nulou a tyran Nemčik hned trápí druháky cyklovýletem k meteorologické stanici v Kostelní Myslové.

2 minuty ke čtení vloženo před 2 roky

V úterý 19. 4. vzali pan učitel Nemčik a pan učitel Tobolka naši třídu 2. ročník na cyklovýlet na hydrometeorologickou stanici v Kostelní Myslové. V osm ráno jsme nasedli na kola a vyrazili na cestu, po které jsme se všichni i přes chladnější počasí dostali na místo určení.

U meteorologické stanice nás čekala přednáška o její historii. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací, mezi které patří i to, že tato hydrometeorologická stanice byla postavena v roce 1950 a zpočátku sloužila pro vojenské účely. K dalším zajímavostem náleží také údaje o extrémních teplotách:

  • Nejvyšší teplota​​​ 27. 7. 1983​ 37.1 °C
  • Nejnižší teplota​​​​ 08. 1. 1985​  24.3 °C
  • Nejvyšší průměrná denní teplota​ 14. 8. 2015  ​28 °C
  • Nejnižší průměrná denní teplota​ 12. 1. 1987​  19.5 °C

Následovala prohlídka čidel, která zaznamenávají různé údaje, jež se každou hodinu odesílají do centrálního počítače v Praze. Kvalitu dat nesmí ovlivnit vnější prostředí, proto například u nádoby k měření srážek je doinstalován „ptákoser“ (viz foto), aby se nestávalo, že se ptačí trus dostane do nádoby. Pozoruhodné je také to, že se měří teplota i v hloubce jednoho metru.

Třetí část byla u centrálního počítače uvnitř stanice (což jsme kvitovali, protože nám mrak ukradl sluneční paprsky). Mohli jsme vidět, jak se odesílají data v univerzálním jazyce meteorologů. Zaujaly nás i temné pásky, do kterých se vypálily díry v čase, kdy svítilo sluníčko. 

Naše cesta poté pokračovala do Telče, kde jsme si v restauraci dopřáli zaslouženou porci oběda, po níž jsme vyrazili nazpět do Dačic.

Celkem nás zastihl jen jeden defekt zadního kola a 10/11 členů výpravy se objevilo druhý den ve škole, takže zase tak velká zima nebyla. 

Kristýna Šendová a Jakub Nemčik

 

Vloženo Od

G-one.tv video

zpět nahoru