Nicholas Winton: Síla lidskosti

V úterý 12. dubna se studenti všech tříd Gymnázia Dačice (kromě maturantů) vypravili do KD Beseda na projekci filmu "Nicholas Winton: Síla lidskosti" a následnou diskusi s jeho tvůrci.

Po uvítání, kterého se nám dostalo od Zdeňka Tulise, dramaturga pořadu, jsme zhlédli film Síla lidskosti od režiséra Mateje Mináče. Ve filmu vystupovaly tzv. Wintnovy děti, kterým sir Nicholas Winton zachránil v roce 1939 život tím, že je dopravil z Československa do Velké Británie. Ve filmu bylo též zmíněno, jak se Winton k nápadu zachránění dětí dostal, jak sháněl peníze a povolení pro vstup do Británie i jakým způsobem hledal pro děti nové rodiny. V emotivním závěru filmu se pan Winton, kterému bylo v době natáčení již 93 let, setkal s dětmi, jež zachránil, a do světa se tak provalil jeho hrdinský čin, který utajoval desítky let.

Po filmu byl prostor pro dotazy, které zaznívaly jak z řad starších, tak i mladších studentů. Na každý zajímavý dotaz pan Tulis odpověděl vždy přístupnou, pochopitelnou odpovědí. K závěru besedy jsme ještě zhlédli záběry z koncertu v pražském konfederačním sále, který byl uspořádán na počest Nicholasi Wintonovi, který se ho samo sebou zúčastnil. Poslední píseň, zpívaná a hraná talentovanými dětmi, dojala Wintona až k slzám. U něj nezvyklým, protože se po celý život smál. Nakonec jsme byli vyzváni ke konání dobrých skutků a k tomu, abychom se nebáli dělat dobré věci jako pan Winton. V dnešní době je tato výzva znovu mimořádně aktuální a potřebná.

Matěj Kopeček, žák tercie