Gymnázium Dačice | 70 let
×
Letní prázdniny

Pohodové letní prázdniny přeje všem svým zaměstnancům a studentům Gymnázium Dačice. Odpočívejte a nabírejte síly. Těšíme se na Vás v sezóně 2024/2025, která začíná 2. září.

Na svatého Valentýna na Evžena Oněgina

V pátek 14. 2. vyrazili sextáni a druháci za kulturou do Prahy. Čekalo je divadelní představení Evžen Oněgin v podání Divadla ABC.

2 minuty ke čtení vloženo před 4 roky

Po poněkud stresující cestě (abychom to stihli, žádná zastávka) jsme šťastně dorazili do hlavního města, kde nás čekalo příjemné nedeštivé počasí. S luxusním náskokem byly zakoupeny a rozdány vstupenky a pak už jsme jen čekali.

Evžen Oněgin je ruské romantické drama o hledání životního smyslu a nenaplněné lásce (nejdříve nechtěl on ji, poté ona jeho), které všichni známe. Ale nahý Oněgin (v podání Jiřího Hány) ležící na jevišti nás šokoval. Nicméně postupně se drama dostalo do „normálních kolejí“ – Oněginův zbytečný člověk, Taťánina touha po lásce, Olžina naivita a Lenského zoufalství. Obdivujíce Puškinovy verše, jsme všichni čekali na vrchol hry – Taťánin dopis Oněginovi v klasickém překladu Josefa Hory.

Já píši vám - co mohu více?
Co ještě mohu dodati?
Teď vím, že máte právo sice
mne pohrdáním trestati,
leč ještě věřím, nešťastnice,
že mne váš milosrdný soud
nemůže přece zavrhnout…

Jenže tvůrci představení (režisér Pavel Khek a dramaturgyně Věra Mašková) použili překlad méně známý, a pokud mohu skromně dodati i méně krásný. Byla to ale jen malá kaňka na úžasném představení.

Plni dojmů vyrazili studenti do centra Prahy na krátký rozchod a pak už jsme se vydali na cestu domů vstříc valentýnskému večeru…

Za výrazné pomoci sextánů napsala Mgr. Kateřina Němečková

Vloženo Od
zpět nahoru