Národní kolo YPEF

Gymnázium Dačice v silné konkurenci na krásném třetím místě.

V pátek 27. listopadu se Saša Palánová, Kryštof Blažek a Martin Urbanec znovu po roce účastnili národního kola lesnické soutěže YPEF. Do národního kola postoupili zmínění žáci postupně jako vítězové místního a regionálního klání. Soutěž proběhla distanční formou přes aplikaci Teams, což byla výrazná změna oproti loňskému ročníku, který se konal v nádherném areálu lesního podniku v Kostelci nad Černými lesy.

Podmínky pro přípravu byly kvůli známým skutečnostem komplikované a letošní národní kolo navíc postrádalo kouzlo lesního prostředí a přírodnin v něm obsažených. Problém byl v této době se sejít a vytvořit soutěžní prezentaci v anglickém jazyce nebo předat si navzájem knihy k přípravě. Veškerá komunikace separovaných kolegů během příprav i samotné soutěže probíhala totiž online formou. Avšak Saša, Kryštof i Martin navzájem spolupracovali, takže všechny přípravy zvládli včas odevzdat do vymezených termínů.

Součástí národního kola YPEF byl kromě prezentace na téma „Budoucnost lesů po kůrovcové kalamitě“ i test znalostí z lesní ekologie a hospodaření a praktická část věnovaná lesní botanice, zoologii a dendrologii. Dále se v praktické části řešily také otázky spojené s těžbou dřeva, pěstováním a ochranou lesa.

Nakonec naši žáci v celé soutěži uspěli ve velmi silné konkurenci lesnických škol a dalších gymnázií a získali krásné třetí místo. Děkuji soutěžícím za čas věnovaný přípravě na soutěž (navíc ještě v době distanční výuky) a doufám, že se soutěže zúčastní i v závěrečném roce svého studia. Zároveň jim přeji, aby už tak skvělé umístění, příští rok ještě vylepšili.

Jan Dohnal, vyučující biologie