Návštěva muzea

V úterý 14. 6. 2022 se sekunda a tercie vydaly v rámci výuky dějepisu do Městského muzea v Dačicích. Terciáni absolvovali únikovou hru Unikni (z) cukru a sekunda se šla podívat na výstavu Expedice středověk.

Je všeobecně známo, že historie je učitelkou života. Aby nás něco naučila, musíme ji znát. Tak jsme se vypravili učit dějiny do muzea.

Žáci tercie se rozdělili do dvou skupin. Zatímco se ta první vzdělávala v osobnostech a kultuře 19. století, pokoušela se druhá skupina uniknout ze zamčených místností věnovaných expozici kostky cukru. Nejprve bylo úkolem terciánů prostřednictvím informačních panelů o historii cukrovarnictví na Dačicku v 19. století, jež je nerozlučně spjata s osobou Jakuba Kryštofa Rada, doplnit klíčová slova do tajenky, která se ukázala být šifrou. Šifru bylo potřeba rozluštit a výsledná písmena v kombinaci s čísly prozrazovala skrýš klíče, jenž odemykal zamčené dveře.

Žáci sekundy zase na vlastní kůži zakusili, jak vypadal středověk. Na chvíli se stali šlechtickými dívkami, mnichy nebo poddanými. Vyzkoušeli si šat středověkých šlechticů a šlechtičen, někteří byli dokonce vsazeni do klády nebo si postáli na pranýři, potěžkali si meč, část kroužkové zbroje nebo se stali husitskými bojovníky ve vozové hradbě. A také se třeba dozvěděli, kdo byl kokotář. Na závěr se mohli proměnit v pregéře, tedy mohli si vyrazit na památku vlastní minci.

Kateřina Němečková a Petra Mašátová