NG ve Hvězdárně a planetáriu prof. Františka Nušla

Na všechny třídy nižšího gymnázia čekal během letošního listopadu projektový den ve Hvězdárně a planetáriu prof. Františka Nušla v Jindřichově Hradci. A jak to probíhalo?

Program projektových dnů byl pro všechny třídy podobný. V první části se žáci dozvěděli o tělesech ve vesmíru, které můžeme pozorovat ze Země, a poté následoval tematický film. Tercie a kvarta zhlédla film Světlo, pro primu a sekundu byl připraven pořad Nebezpečný vesmír. Po přestávce program pokračoval krátkým povídáním o první pomoci a zkoušce resuscitace. Nechyběl ani výklad o dalekohledech, které se v planetáriu používají.

Jako první do planetária vyrazila tercie s kvartou. Na video, které o akci natočili digitální kvartáni, mrkněte pod článkem.

„Těšil jsem se na sledování Vesmíru, ale bohužel nám nepřálo počasí. Musíme někdy jet znovu!“
Ohlas z tercie

Druzí do planetária vyrazili primáni. Ani této skupině nevyšlo počasí, ale odměnou jim byla horská dráha vesmírem.

„Vypadalo to, že se celá místnost hýbe, ale nehýbala se.“
František Masheter, prima

Poslední na řadě zůstala sekunda, jíž cestu na místo činu do Jindřichova Hradce zpestřilo hodinové zpoždění způsobené náledím.

„V programu první pomoci jsme se dozvěděli, jak zachránit drahé životy nás všech. Cestu zpět jsme si velice zpříjemnili krásným zpěvem nás sekundánů. Díky planetáriu v Jindřichově Hradci víme mnohem více o vesmíru“
Kateřina Procházková a Nikola Březinová, sekunda

Děkuji za spolupráci všem kolegům, kteří byli do akcí zapleteni, a žákům za vzornou reprezentaci školy.

Mgr. Jakub Nemčik, vyučující fyziky

G-one.tv video