Příběhy bezpráví a beseda s prof. Stehlíkem

I letos jsme se s našimi studenty zapojili do projektu Měsíc filmu na školách, který pořádá JSNS.cz. Letošní téma znělo Mladí proti komunismu.

V pátek 26. 11. kvartáni zhlédli film Neznámí hrdinové: Ta krásná holka z vily nad řekou. Dokumentární film o mladé dívce z jižních Čech, která byla po roce 1948 uvězněna režimem na 15 let, okomentoval prof. Michal Stehlík, historik, jenž se specializuje na československé dějiny 20. století, a zároveň absolvent našeho gymnázia.

V pondělí 29. 11. maturitní ročníky viděly film Postavení mimo hru, který se věnuje osudům mužstva hokejových mistrů světa z let 1947 a 1948. Mladí muži byli režimem ve vykonstruovaném procesu odsouzeni za velezradu a špionáž k mnoha letům vězení. I maturanti po skončení dokumentu měli možnost diskutovat s profesorem Stehlíkem.

„Augustin Bubník, jeden z tehdejších reprezentantů, nám ve snímku osvětlil okolnosti politického procesu a jejich další osudy po roce 1950. Následně se pan profesor Stehlík postaral o doplnění informací i zodpovězení našich dotazů. Z přednášky jsme tedy odešli spokojeni a hlavně se spoustou nově nabytých znalostí.“

Takto okomentoval film a následnou besedu s prof. Stehlíkem maturant z dějepisu Vojtěch Wohoska z oktávy.

Mgr. Kateřina Němečková, vyučující dějepisu