Gymnázium Dačice | 70 let

Raketoví mistři

“This is ground control to Major Tom / You've really made the grade / And the papers want to know whose shirts you wear / But it's time to guide the capsule if you dare…” David Bowie: Space Oddity

4 minuty ke čtení vloženo před 9 měsíci

Czech Rocket Challenge je týmová soutěž určená pro středoškolské i vysokoškolské studenty a je rozdělena na začátečníky a pokročilé. V rámci této výzvy mají týmy studentů za úkol navrhnout, sestavit, otestovat, a nakonec odpálit svou raketu. Při závěrečném odpalu se nehodnotí jen dosažená výška, ale i design a komplexnost rakety a smysl pro odhad výšky.

Do soutěže jsme se přihlásili jako pokročilí (měli jsme nejen sestavit raketu, ale i vypustit z ní sondu s elektronikou) po minulém úspěchu druhého místa. Začátkem února jsme dali dohromady tým o šesti členech – Jakub Bartušek, velitel a záchranný systém, Matyáš Kadrnožka, avionika, Jakub Mareček a Matěj Kopeček, konstrukce rakety a výroba součástek, Lukáš Rella a Hanuš Musel, dokumentace a komunikace s organizátory.

Sledování postupu bylo rozděleno na tři etapy v průběhu roku. První etapa představovala koncepční report, ve kterém jsme měli nastínit naše nápady a směr, kam chceme pokračovat. Ve druhé jsme museli odeslat tzv. draft finálního reportu, na základě něho mohli organizátoři ještě poradit před konečně bodově hodnoceným finálním reportem.

V průběhu roku byla možnost participovat na online workshopech o stavbě rakety, záchranném zařízení, o softwaru OpenRocket, který byl používán na design rakety, různé výpočty, vizualizace, data o teoretické dosažené výšce a rychlosti nebo akceleraci. Program jsme vskutku hodně používali a vždy ho v reportu dodávali.

Sledování postupu ale nebylo pouze o designu a stavbě naší rakety, měli jsme jiný úkol, a to otestovat různé části našeho projektu. Šlo o testy pevnosti součástek, vypuštění záchranného zařízení a spuštění elektroniky či test padáku, který proběhl jako minulý ročník na rozhledně U Jakuba.

Před odesláním nás zasáhla nemilá událost. Při programování elektroniky záchranného systému došlo ke spálení notebooku, na kterém byly přítomny kódy. Naštěstí se nám podařilo elektroniku částečně zprovoznit a zdokumentovat ji.

Poslední školní den jsme tedy finální report odeslali a čekali. Týden nato nám přišla pozvánka na brněnské finále, které se konalo 14. července na letišti v Medlánkách, a my tam v rámci školní akce jeli reprezentovat. Přípravy začaly. Neustále byly potřeba nové díly. Stále něco nepasovalo...

V pátek 14. 7. naše výprava vyrazila v brzkých hodinách soukromým autobusem, který objednal pan učitel Nemčik (pro nás zcela zdarma – děkujeme). Před desátou jsme byli v Brně. Soutěž měla trvat do 16:00, avšak vyhlášení jsme nestihli (přibližně o 15 minut).

Podařilo se nám téměř bez problémů projít předletovou kontrolou a mohli jsme jít na odpal. Dostali jsme motor, raketu vsunuli do rampy, aktivovali elektroniku a odešli do startovacího stanu. Když už to vypadalo, že poletíme, bylo nám řečeno, že náš motor může mít chybu. Že se převažuje na jednu stranu. Můžeme letět, ale musíme s tím počítat. V případě problému však za nic nemůžeme, jelikož motor byl od organizátorů. Start jsme a nemohli odložit, protože bychom nestihli znovu nabít baterie.

Začalo se odpočítávat. Stiskli jsme červené tlačítko. Raketa vyletěla vzhůru, ale začala se natáčet směrem k letištní věži. Ve výšce 390 m se oddělila sonda od rakety a za pomoci dvou padáků se obě části začaly snášet k zemi.

Raketa (bez sondy) narazila do střechy hangáru, kde se v jednom spoji přelomila a část s motorem spadla na zem. Druhá část s avionikou zůstala na střeše. Nikde nebyl k nalezení výškoměr, který se nacházel mezi těmito dvěma kusy, nakonec jsme ho nenašli. Sonda se snesla za hangár, byli jsme schopni udělat alespoň analýzu letu – znali jsme dosaženou výšku.

Jelikož se náš autobus musel vrátit do 21 hodin, odjížděli jsme dříve, a nestihli vyhlášení. Nevypadalo to pro nás moc nadějně... Ještě jsme však nestihli opustit Brno, když nám organizátor oznámil, že jsme soutěž kompletně vyhráli. Podařilo se nám nejen obhájit náš úspěch z minulého roku, ale dokonce ho zlepšit!

Děkujeme Gymnáziu Dačice a panu učitelovi Nemčikovi.

Za Space XD

Lukáš Rella

Zobrazit web
Vloženo Od
zpět nahoru