Gymnázium Dačice | 70 let
×
Ústní maturitní zkoušky

Ve dnech 20. - 22. května probíhají ústní maturitní zkoušky 4. ročníku a oktávy. V těchto dnech jsme schopni zajistit výuku pouze třídám nižšího gymnázia. 1.-3. ročník, kvinta, sexta a septima mají ředitelské volno.

Školní kolo zeměpisné olympiády

Ani nepřítomnost žáků ve škole nás neodradila a uspořádali jsme pro zájemce zeměpisnou olympiádu on-line. Pro nás učitele byl trošku oříšek vymyslet takové úkoly, které dobře prověří znalosti žáků, aniž by využili pomoci mocného rádce internetu.

2 minuty ke čtení vloženo před 3 roky

Školní kolo Zeměpisné olympiády proběhlo 18.–19. ledna. Žáci nižšího gymnázia v něm předvedli své kvality a ve třech kategoriích se jich dohromady účastnilo devět. Nejlépe si s testem a ostatními úkoly poradila v nejnižší kategorii Lucka Kolářová a tím automaticky postoupila do dalšího kola. Každá kategorie však nabízí postup ještě dvěma dalším. Do dalšího kola tedy z primy postoupili navíc Julča Křížková a Jiří Macura. V sekundě byla účast skromnější, a tak jediný, kdo výzvu přijal, byl Filip Novák. Postupuje tedy do okresního kola, kde vyzve konečně i další soutěžící. V kategorii tercie/kvarta jasně zvítězil Petr Vican, který už má se zeměpisnou olympiádou bohaté zkušenosti. Nyní se utká ve vyšší kategorii a hned první vyzyvatel je jeho spolužák David Novák, který z tercie postupuje z druhého místa.

V nejvyšší kategorii (třídy vyššího gymnázia) se účastnilo školního kola dohromady osm žáků z kvinty, z prvního a třetího ročníku. Nejvyšší kategorie byla rozdělena na tři části: test geografických znalostí, praktická část a práce atlasem a v poslední části soutěžící navrhovali možná řešení, jak zmírnit dopady klimatické změny uvnitř měst. Své oponenty v této kategorii předčil a školní kolo vyhrál Martin Urbanec ze třetího ročníku. Do dalšího kola zeměpisné olympiády s ním postupují dále i Bedřich Nehyba z prvního ročníku a Patrik Hrouda rovněž ze třetího ročníku.

Navazující kola proběhnou v on-line prostředí Informačního systému Masarykovy univerzity. V úterý 26. ledna se tak postupující žáci ještě přihlásili s pomocí vyučujících do kurzu, kde v polovině února budou plněna zadání okresních kol. Teď už nám jako učitelům jenom zbývá podporovat žáky a sledovat, jak si ve větší konkurenci zeměpisných nadšenců poradí.

Děkujeme všem soutěžícím za účast a postupujícím přejeme hodně úspěchů v navazujících kolech zeměpisné olympiády.

Zuzana Voldřichová a Jan Dohnal  

Vloženo Od
zpět nahoru