Školní kolo zeměpisné olympiády

Ani nepřítomnost žáků ve škole nás neodradila a uspořádali jsme pro zájemce zeměpisnou olympiádu on-line. Pro nás učitele byl trošku oříšek vymyslet takové úkoly, které dobře prověří znalosti žáků, aniž by využili pomoci mocného rádce internetu.

Školní kolo Zeměpisné olympiády proběhlo 18.–19. ledna. Žáci nižšího gymnázia v něm předvedli své kvality a ve třech kategoriích se jich dohromady účastnilo devět. Nejlépe si s testem a ostatními úkoly poradila v nejnižší kategorii Lucka Kolářová a tím automaticky postoupila do dalšího kola. Každá kategorie však nabízí postup ještě dvěma dalším. Do dalšího kola tedy z primy postoupili navíc Julča Křížková a Jiří Macura. V sekundě byla účast skromnější, a tak jediný, kdo výzvu přijal, byl Filip Novák. Postupuje tedy do okresního kola, kde vyzve konečně i další soutěžící. V kategorii tercie/kvarta jasně zvítězil Petr Vican, který už má se zeměpisnou olympiádou bohaté zkušenosti. Nyní se utká ve vyšší kategorii a hned první vyzyvatel je jeho spolužák David Novák, který z tercie postupuje z druhého místa.

V nejvyšší kategorii (třídy vyššího gymnázia) se účastnilo školního kola dohromady osm žáků z kvinty, z prvního a třetího ročníku. Nejvyšší kategorie byla rozdělena na tři části: test geografických znalostí, praktická část a práce atlasem a v poslední části soutěžící navrhovali možná řešení, jak zmírnit dopady klimatické změny uvnitř měst. Své oponenty v této kategorii předčil a školní kolo vyhrál Martin Urbanec ze třetího ročníku. Do dalšího kola zeměpisné olympiády s ním postupují dále i Bedřich Nehyba z prvního ročníku a Patrik Hrouda rovněž ze třetího ročníku.

Navazující kola proběhnou v on-line prostředí Informačního systému Masarykovy univerzity. V úterý 26. ledna se tak postupující žáci ještě přihlásili s pomocí vyučujících do kurzu, kde v polovině února budou plněna zadání okresních kol. Teď už nám jako učitelům jenom zbývá podporovat žáky a sledovat, jak si ve větší konkurenci zeměpisných nadšenců poradí.

Děkujeme všem soutěžícím za účast a postupujícím přejeme hodně úspěchů v navazujících kolech zeměpisné olympiády.

Zuzana Voldřichová a Jan Dohnal