Gymnázium Dačice | 70 let

TalentAkademie jihočeských nadějí

V pondělí 4. listopadu se 32 talentovaných studentů sedmnácti jihočeských gymnázií vydalo na TalentAkademii jihočeských nadějí do Českých Budějovic. Její třetí běh byl věnován tématu lékařství.

3 minuty ke čtení vloženo před 4 roky

V pondělí 4. listopadu se 32 talentovaných studentů sedmnácti jihočeských gymnázií vydalo na TalentAkademii jihočeských nadějí do Českých Budějovic. Její třetí běh byl věnován tématu lékařství. Akce začala v 8.30 v konferenční místnosti hotelu Budweis, kde se nám představili organizátoři TalentAkademie Pavla Vandasová a MUDr. Martin Kuba, zakladatel Nadačního fondu Jihočeské naděje a někdejší ministr zdravotnictví, a ředitel budějovického Gymnázia Česká Mgr. Antonín Sekyrka.

O hodinu později už se rozběhl samotný program plný zajímavých přednášek vedených skutečnými kapacitami lékařské vědy. Byli mezi nimi prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., rektor Karlovy univerzity, s prezentací o nádorových markerech a jejich výskytu v těle, prof. MUDr. Robert Lischke, Ph. D., přední český odborník v hrudní chirurgii, který nás uvedl do historie orgánové transplantace, hlavně transplantace plicní. Vyslechli jsme pojednání přednosty ortopedické kliniky Nemocnice Na Bulovce a držitele státního vyznamenání prof. MUDr. Pavla Dungla, DrSc. věnované problematice léčby dysplazie kyčelního kloubu.

Obor gastroenterologie reprezentoval MUDr. Ivan Horný, primář strakonické nemocnice, jenž přednášel o problémech trávicího traktu a jejich léčbě. Zastoupeny byly také kardiologie, anesteziologie, radiologie či estetická medicína. Do záchranářské problematiky nás uvedl MUDr. Marek Slabý, MBA, prezident Asociace zdravotnických záchranných služeb, a pomyslnou třešničkou na dortu se stala přednáška olympijské vítězky a mistryně světa v běhu na lyžích Kateřiny Neumannové, která nám vyprávěla o setkáních s různými obory medicíny na své cestě k úspěchu.

Přednášky skvěle doplňovaly exkurze do nemocnic v Českých Budějovicích a Strakonicích. V Nemocnici České Budějovice jsme navštívili operační sál, kde se k zákrokům na hůře přístupných místech využívá robot řízený lékaři. K jeho provozu je nezbytný pult s joysticky, kterými se ovládají robotická ramena, a pedály, jež jsou zapotřebí k pohybu kamery a k použití operačních nástrojů. Na simulačním programu, na němž se běžně trénují lékaři, jsme dostali možnost si zařízení vyzkoušet.

Dále jsme si prohlédli katetrizační laboratoř a oddělení s novou hyperbarickou komorou v ceně 15 miliónů korun. Jak už název napovídá, jedná se o zařízení, které pracuje s tlakem. Tato komora je využívána pacienty, v jejichž těle se nachází bakterie, která nepřežije v kyslíkatém prostředí, pacienty, kteří mají v těle oxid uhelnatý, i potápěči, kteří trpí dekompresní nemocí, zvanou též „nemoc potápěčů“, a také se využívá k lepšímu okysličení organismu. Hyperbarická komora disponuje rovněž nouzovými ventily, které uvolní tlak, aby se v naléhavých případech mohl lékař dostat dovnitř. V takových případech však obvykle dojde kvůli extrémnímu hluku k prasknutí ušního bubínku pacienta.

V Nemocnici Strakonice jsme navštívili hemodialýzu, gastroenterologickou laboratoř či ARO (oddělení anesteziologie a resuscitace), kde jednomu z nás natočili EKG. Dále jsme si prohlédli magnetickou rezonanci a sonografii. Tam jsem byl k vyšetření vybrán já. Lékař mi zkontroloval krční tepnu a cévy vedoucí do mozku. K mé neskonalé úlevě bylo vše v pořádku a já se mohl vrátit domů s certifikátem o absolvování TalentAkademie a s fůrou nabytých poznatků i nových zkušeností. Velké díky patří organizátorům celé akce, kteří zajistili skutečně špičkové přednášející a zajímavé exkurze.

Matěj Kokoszka, student 3. ročníku

Vloženo Od
zpět nahoru