Gymnázium Dačice | 70 let

Tam na východě s Tomášem Kubešem

Když jsem po první cestovatelské přednášce letošního školního roku 2021/2022 plánoval další promítání věnované Evropě, nevěřil jsem, jak bude zvolené téma aktuální.

2 minuty ke čtení vloženo před 2 roky

V pátek 4. března opět navštívil naše gymnázium Tomáš Kubeš. Přednášky se zúčastnili žáci druhého ročníku, sexty a maturanti ze zeměpisu. Přednášku si vyslechl a žáky navštívil taktéž pan učitel Chalupa.

Přednáška „Tam na východě“ se věnovala v současnosti konfliktnímu regionu východní Evropy – konkrétně Rumunsku, Moldavsku a Podněstří a Ukrajině. Přednáška byla pojata jako retrospektivní pohled na současnou situaci. Pan Kubeš se zaměřil na „kořeny“ národnostních problémů v této části Evropy, která byla a je vtažena do mezinárodních geopolitických hrátek jak dřívějšího Sovětského svazu, tak i současné Ruské federace.

V promítání bylo ukázáno megalomanství rumunského diktátora Ceauşesca nebo destabilizace Besarábie sousední ruskou provincií v Podněstří. Závěrečná část přednášky se zaměřila i na komplikované vztahy Ukrajiny a Ruska a zavedla nás na děsivé memento vlády Sovětského svazu v této části Evropy, na den 26. května 1986, kdy v čase 1:23:44 došlo k explozi čtvrtého reaktoru černobylské jaderné elektrárny. Jednalo se tehdy o největší jadernou katastrofu. Tomáš Kubeš vyprávěl zajímavě o tom, jaké je to se pohybovat v zamořeném okolí elektrárny a na místech, kde se „zastavil čas“. Strategická poloha Černobylu asi 100 km severně od Kyjeva sehrála i důležitou roli na začátku aktuální ruské agrese na Ukrajině. Myslím si, že ve světle možného jaderného střetu mocností (výhrůžky politického vedení Ruska zbytku světa, obsazení Černobylu nebo ostřelování Záporožské jaderné elektrárny) je důležité žákům stále připomínat, jak něco, co bylo původně vytvořeno pro blahobyt lidstva, může způsobit naopak jeho zkázu.

Po samotné přednášce následně proběhla spontánní tříhodinová diskuse o aktuálních geopolitických problémech Evropy, do které se horlivě pustil s panem Kubešem Martin Urbanec, který se ve své seminární práci ze zeměpisu věnuje právě postsovětskému makroregionu. Musím uznat, že pro mě byla tato diskuse velmi obohacující. Za tuto diskusi oběma aktérům proto velmi děkuji. Budu se těšit na další promítání o zajímavých oblastech světa, které zpestřují výuku regionálního zeměpisu.

Jan Dohnal, vyučující zeměpisu

Vloženo Od
zpět nahoru