Věda jiným pohledem

Veletrh vědy 2022, kterého se naši studenti zúčastnili loni v červnu, nepřinesl jen nápad s jaderným reaktorem, ale i zjištění, že si můžeme zapůjčit termokamery do výuky.

3 minuty ke čtení vloženo před rokem

Západočeská univerzita je strůjcem projektu LabIR Edu, který se snaží o modernizaci vzdělávání a popularizaci vědy. V současné době má sedm distribučních center se 42 kamerami.
Samotné výpůjčce předcházel workshop pro vyučující (18. 10. 2022), kterého se zúčastnili i kolegové ze SOUZaS Dačice, ZŠ Kunžak a ZŠ Studená. Každá škola bude mít zapůjčeno pět kamer na dva týdny.

Kamery jsme nejdříve otestovali my a nešetřili jsme se. Celkově se kamery objevily v 19 hodinách a pracovala s nimi většina studentů naší školy.

A jaké byly ohlasy studentů?

Hodinu s termokamerami jsme si velice užili a překvapilo nás, že nebe může mít méně než -100 °C. Také doufáme, že se někdy do laboratoří ještě podíváme.
Ema Němečková (prima)

Termo kamery se nám velmi líbily a určitě si to chceme ještě někdy zkusit. Nejvíce zajímavé nám připadalo měření člověka s brýlemi a měření teploty skla. Bavil nás pokus se zahříváním míčku.
Amélie Miklíková (sekunda)

Práce s termokamerou se mi líbila, zjistili jsme při tom, jakou teplotu různé předměty udržují, jak dlouho, a jak moc. To se ukázalo u kostiček z různých materiálů, toto cvičení mě zaujalo i společně s otisky našich nohou na podlaze, u toho mě překvapilo, jak dlouho tam vydržely. Stejně tak i kreslení/psaní fixem který naopak zanechal chladnou stopu.
Viktorie Přívětivá (kvarta)

Nejlepší pokus byl měření exotermické reakce manganistanu draselného s peroxidem vodíku.
Jáchym Kolář (sexta)

Práce s termokamerami nás bavila. Nejvíce se nám líbila soutěž se zahříváním pingpongových míčků a sledování otisku ruky v učebnici. Překvapilo nás, že plamen svíčky měl přes 200 °C.
Lucie Besedová (sexta)

V našem týmu nás nejvíce překvapila reflekce tepla od okna. Nejvíce akční byl rozhodně pokus s pingpongovým míčkem a nejméně překvapivý byl asi pokus s brýlemi.
Jakub Janík (3. ročník)

Nejvíce nás zaujalo, že se míček dá za tak krátkou dobu zahřát až na 40 stupňů Celsia, také to že se žárovka zahřála až na takovou vysokou teplotu. Celkově nás to bavilo a jsme rádi, že jsme si to mohli vyzkoušet.
Natálie Vrbová (3. ročník)

Děkuji všem vyučujícím, kteří kamery vzali do výuky a dopřáli studentům jiný pohled na přírodní vědy. Také děkuji panu ředitěli Točíkovi za zajištění převozu kamer z a do Českých Budějovic. Pevně věříme, že se vybuduje distribuční centrum v blízkosti Dačic a kamery budeme mít více na dosah.

Mgr. Jakub Nemčik, ten, co to má vše na svědomí

G-one.tv video