Cestopisná přednáška Africká mozaika

Africké přísloví říká: „Slon je silnější než komár, tisíce komárů jsou silnější než velké stádo slonů.“

2 minuty ke čtení vloženo před rokem

Pátek 20. ledna byl den slavnostní. Tomáš Kubeš, známý cestovatel a fotograf, přijal pozvánku na naši školu, aby zde pro žáky druhého ročníku, sexty a maturanty ze zeměpisu uspořádal přednášku o Africe, již procestoval skrz naskrz a pořád se tam rád vrací.

Jak tedy vypadala naše africká mozaika?

Přednáška probíhala druhou a třetí vyučovací hodinu. Začátek se ale z technických důvodů musel posunout o zhruba deset minut, zbytek se už naštěstí obešel bez potíží, a my se tak vydali na úžasnou cestu nádherným kontinentem. Pan Kubeš nás poutavou a zábavnou formou provedl patnácti zeměmi, jež sám navštívil a strávil v každé z nich minimálně měsíc. Představil nám vúdú a kouzelníky, kteří jsou v Africe ceněni více než doktoři. Zavítali jsme do nádherných národních parků, bohužel pustošených pytláky. Africké školy byly… no zajímavé, když to tak řeknu. Myslím, že si teď všichni víc vážíme našeho moderního gymnázia. Viděli jsme, jak Afričané jedí, jak bydlí a také jak cestují. Asi nejpřekvapivější část – čekat na vlak či autobus až měsíc není v Africe výjimkou. Važte si Českých drah víc.

Hakuna matata! (svahilská fráze).

Prostřednictvím této přednášky jsme zjistili, jak “černý kontinent” funguje, a alespoň trochu poznali demografii a mentalitu jeho bezesporu zajímavých obyvatel. Panu Kubešovi děkujeme a doufáme, že opět zavítá na naše gymnázium.

Pavel Urbanec, žák druhého ročníku