22. duben, den věnovaný planetě Zemi

První Den Země byl slaven 22. 4. 1970 v San Francisku. Oslava měla sloužit jako ekologicky zaměřený svátek s cílem upozornit na ekologii v politických kruzích - recyklovat odpadky, zvýšit energetickou účinnost a hledat obnovitelné zdroje energie.

A jak naší planetě můžeme pomoct sami za sebe? Není to vůbec složité. A nemusí to být pouze 22. dubna. Pomáhat můžeme každý den, stačí se jen zamyslet nad věcmi, které děláme bez ohledu na to, abychom o nich dlouze uvažovali a rozmýšleli je. A proto…

Při mydlení ve sprše a čištění zubů vypínejte vodu, na nákup noste tašku z látky, v obchodě nepoužívejte plastové pytlíky na ovoce a zeleninu, například pečivo si dnes už spousta lidí balí do svých látkových pytlíků – mají dlouhodobou životnost a jsou ekologičtější, v obchodě s nimi nemají problém.Investujte do vlastní termosky a láhve na pití, ušetříte tím množství plastových kelímků. Úřední záležitosti vyřizujte on-line. Darujte to, co nepotřebujete. Zhasínejte světlo tam, kde není potřeba. Vypínejte na noc el. spotřebiče. Místo sušičky na prádlo, použijte raději sušák. Papír popište z obou stran. Využívejte hromadné dopravní prostředky, choďte pěšky nebo si raději vyjeďte na kole – pomůžete tak planetě i sobě.Třiďte odpad.

Bez ohledu na víru, původ či národnost slaví dnes Den Země lidé po celé planetě. Více než miliarda lidí ve více než 193 státech světa. Z čísel vyčteme, i přes lidskou nenávist, rozpory a války, obrovskou lidskou solidaritu.

Do celosvětové akce se zapojilo i naše gymnázium, bohužel s ohledem na špatnou epidemiologickou situaci každý sám za sebe. Žáci i učitelé se vydávali ve svém volném čase během 14 dubnových dní sbírat odpadky okolo svého bydliště. Důkazem čistějšího okolí Dačic, Jemnice, Kunžaku i Telče, jsou fotky, ze kterých lze poznat, že nikomu ze zúčastněných není lhostejná budoucnost naší planety. Společně s učiteli se akce zúčastnilo nižší gymnázium, 1. ročník, kvinta, 2. ročník a sexta. Jsou pro ostatní vynikajícím vzorem.

Kromě toho někteří žáci tvořili plakáty s enviromentální tématikou. Ty si budete moci prohlédnout po návratu do školy na nástěnce fyziky. Nouze nebyla ani o tvorbu videí, která budou přístupná na webu TV G-one.

Všem zúčastněným patří velké poděkování!

Michaela Kořínková, 1. ročník

G-one.tv video