4. ročník TalentAkademie Jihočeských nadějí

TalentAkademie je program nadace Jihočeských nadějí, založené jihočeským hejtmanem MUDr. Martinem Kubou, pro nadstavbové vzdělávání nadaných studentů v Jihočeském kraji. Saša Palánová z oktávy se jí zúčastnila a napsala o tom článek.

Ve dnech od 21. do 23. září proběhl v Českých Budějovicích již 4. ročník TalentAkademie. Pro 33 studentů ze sedmnácti jihočeských gymnázií byl připraven velmi nabitý program ve formě přednášek na téma biologie, chemie a forenzních věd.

Vše odstartovalo v úterý 21. září prezencí účastníků a jejich seznámením s organizátory v hotelu Budweis. Úvodní přednášky na téma biochemických vyšetření, PCR, mikrobiologické diagnostiky a antibiotické terapie byly v rukou pracovníků biochemické laboratoře nemocnice ČB Mgr. Ondřeje Scheinosta, MUDr. Magdy Balejové, MUDr. Davida Šůse a MUDr. Miroslava Vernera. V odpoledních hodinách se studenti díky Ing. Milanu Novosadovi seznámili s činností laboratoře firmy Madeta a.s. Následovaly semináře na téma klíšťové encefalitidy od RNDr. Martina Pauluse, Ph.D. z biologického centra AV ČR a matematické biologie v kontextu epidemie COVID19 od prof. RNDr. Ladislava Duška, Ph.D. Večer proběhlo slavnostní zahájení TalentAkademie a beseda se známým hercem a moderátorem Markem Ebenem.

Ve středu 22. září na půdě Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity byla dopoledne RNDr. Pavlou Robovskou, Ph.D. připravena přednáška na téma kryptozoologie. Odpoledne čekal studenty vývoj rostlin a mikroskopování sinic s lektory Mgr. Josefem Juráněm, Ph.D. a prof. RNDr. Janem Kaštovským, Ph.D. Navečer videokonferenčně z Washingtonu přednášel na téma voda v krajině prof. RNDr. Bohumír Jánský, CSc.

Čtvrtek 23. září se nesl v duchu kriminalistiky a exkurze v laboratořích forenzních věd na Krajském ředitelství policie Jihočeského kraje, kterou měli na starost genetička Mgr. Jana Husáková a daktyloskop kpt. Pavel Panský. Na závěr celé akce se účastníci společně vyfotili a obdrželi certifikát o absolvování TalentAkademie. Po rozloučení se všichni s neskutečným množstvím nových informací a zážitků vrátili domů.

Alexandra Palánová, oktáva