Gymnázium Dačice | 70 let
×
Ústní maturitní zkoušky

Ve dnech 20. - 22. května probíhají ústní maturitní zkoušky 4. ročníku a oktávy. V těchto dnech jsme schopni zajistit výuku pouze třídám nižšího gymnázia. 1.-3. ročník, kvinta, sexta a septima mají ředitelské volno.

ASMJ Jihlava

Firma ASMJ vznikla v roce 2009 kvůli stavbě třídicí linky na zpracování druhotných surovin. Provoz vznikl o rok později v průmyslové zóně Jihlava - Hruškové Dvory. Vloni jím prošlo 10.000 tun odpadu, z nichž plastů bylo 3.000 tun a papíru 7.000 tun.

2 minuty ke čtení vloženo před 2 roky

V rámci projektu G-ONE.tv, na kterém pracuje Zuzana Palánová, Veronika Nečadová, Hanuš Musel a Lukáš Rella, jsme se ve čtvrtek 10. listopadu vydali na exkurzi do ASMJ v Jihlavě. Kromě krajské Jihlavy se tam sváží odpad i z dalších sídel jako například z Dačic. Doprovázela nás zástupkyně Odboru životního prostředí MěÚ Dačice paní Hájková a pan učitel Tobolka. Areálem nás provázel pan Kourek, jednatel společnosti. Po obecných informacích o struktuře organizace, její historii a číselných faktech jsme si mohli projít samotnou třídící linku. Viděli jsme celkové zpracování plastů a papírů od přivezení až ke slisování v balíky, které jsou určeny k dalšímu převozu. 

Pan Kourek nám poté také ukázal sbírku již zrecyklovaných produktů, jako jsou přepravky, víčka od sudů na pivo, věšáky na prádlo, a popsal recyklaci PET lahví, které jsou drceny a mlety na jemné vločky, ze kterých za zvýšené teploty a tlaku vznikají granule plastu. Ty jsou jednotlivými odběrateli využívány na výrobu nových PET lahví, textilních vláken atd.

Celá akce byla velice poučná a hodně jsme si z ní odnesli. Už třeba jen ten fakt, že veškeré třídění probíhá ručně.

Děkujeme Městu Dačice a panu Tobolkovi za spolupráci a za organizaci.

Lukáš Rella, septima

Vloženo Od
zpět nahoru