Beseda s Michalem Koudelkou, šéfem BIS

V pátek 11. června se šest vybraných žáků z našeho gymnázia v doprovodu paní učitelky Vackové Hezinové vydalo do Českých Budějovic na přednášku a besedu s ředitelem Bezpečnostní informační služby panem plk. ing. Michalem Koudelkou.

Ráno jsme v šest hodin nasedli na autobus do Českých Budějovic a vydali se na akci, kterou uspořádal nadační fond Jihočeské naděje hejtmana MUDr. Martina Kuby v rámci konceptu TalentAkademie Jihočeských nadějí pro studenty gymnázií.

V deset hodin jsme již netrpělivě, dohromady s dalšími 59 studenty z 12 gymnázií Jihočeského kraje, vyčkávali v sále krajského zastupitelstva na příchod pana hejtmana a pana ředitele BIS. Hned po příchodu a přivítání pan hejtman symbolicky povýšil pana plukovníka Koudelku na generála v Jihočeském kraji. Po tomto gestu začala samotná přednáška a beseda, ve které nám pan ředitel přiblížil historii, důvody, fungování a pravomoce BIS a věnoval se všem odvětvím práce této služby.

V průběhu celé přednášky byl pan ředitel otevřený veškerým dotazům, čehož jako první využili žáci našeho gymnázia. Poté se přednáška již proměnila spíše v plodnou diskuzi s panem ředitelem na veškerá témata týkající se služby státní bezpečnosti, ale i jeho samotného. Bohužel byl čas značně omezený a ani dvě hodiny nestačily k zodpovězení všech našich dotazů. Na závěr nás pan ředitel ještě povzbudil, abychom se nebáli zkusit se o místo v BIS ucházet. Celá beseda byla velmi zajímavá a všichni jsme si ji moc užili a v pořádku jsme se vrátili do Dačic.

Viktor Martinů, žák kvinty