Chytře na chytrá zařízení aneb studenti učí seniory podruhé

Způsobů, jak můžete jako student trávit všední odpoledne, je hodně. Můžete se třeba učit. Nebo můžete být na mobilu. Nebo se můžete učit, být při tom na mobilu, zároveň učit někoho jiného, bavit se tím a ještě si přivydělat. Jak to jde dohromady?

2 minuty ke čtení vloženo před 2 měsíci

Pět úterních odpolední od 9. ledna do 6. února trávilo dvanáct seniorů a devět studentů dačického gymnázia v Knihovně Matěje Mikšíčka v Dačicích. Zapojili se totiž do projektu Chytře na chytrá zařízení, v němž studenti seznamují seniory s ovládáním chytrého telefonu a na pozadí společných setkávání dochází k propojení obou generací. S nápadem na tento projekt přišlo před dvěma lety Zdravé město Dačice, prostory poskytla Knihovna Matěje Mikšíčka a realizace se ujalo gymnázium. O tom, že tato spolupráce funguje, jsme se přesvědčili již při prvním běhu kurzu v listopadu 2022.

Benefitů je mnoho. Zatímco studenti rozvíjejí své prezentační a komunikační dovednosti a pracují na sobě jako na lektorech, učí se trpělivě a názorně vysvětlovat věci a všímat si potřeb druhých, senioři pronikají do tajů moderních technologií, rozšiřují své digitální kompetence a ve vzájemném kontaktu s konkrétními studenty poznávají více mladou generaci, její pohotovost a rychlost v ovládání technologií, její slovník i oblékání, záliby a zájmy. Navíc se opět sešla dobrá parta a vstřícnost, ochota i úsměvy na obou stranách vytvářely skvělou atmosféru všech setkání, za což moc děkujeme.

Kurz Chytře na chytrá zařízení byl také reflektován v regionálních médiích. Odkazy na reportáže jsou k dispozici zde:

Český rozhlas

Jindřichohradecký deník