Exkurze v Českých Budějovicích
Dne 12. ledna se vypravil 3. ročník společně s kvartou v doprovodu třídní učitelky Jany Morávkové a paní učitelky Petry Uchytilové na exkurzi do Českých Budějovic.
3 minuty ke čtení vloženo před 5 rokyFyzikální pokusy na pedagogické fakultě Po příjezdu jsme zamířili na Pedagogickou fakultu Jihočeské univerzity, kde nás čekal hlavní program dne, a to experimenty s kapalným dusíkem pod vedením Mgr. Vladimíra Vochozky. Hned na začátku jsme si připomněli základní znalosti z fyziky a poté přišlo seznámení právě s kapalným dusíkem. Objevovali jsme vlastnosti a schopnosti tohoto prvku, které pro nás byly v mnohých případech velice překvapivé. Viděli jsme, jak reagují za přítomnosti kapalného dusíku balónky, prskavky nebo voda se saponátem. Nechybělo ani občerstvení v podobě piškotů upravených kapalným dusíkem. Někteří si vyzkoušeli experimenty doslova na tělo a to ledovou, avšak naprosto suchou „sprchou“.
To vše bylo vyplněno velice sympatickým a vtipným přístupem pana Vochozky. Rozloučení však muselo proběhnout venku, kde nás čekal poslední velice odvážný pokus. Zjistili jsme totiž, že PET láhev naplněná kapalným dusíkem po čase exploduje. Panu Vochozkovi patří naše poděkování za zajímavé rozšíření našich fyzikálních obzorů. Výstava „Tajemná Indonésie, svět, o kterém jste si mysleli, že už neexistuje“ Po přestávce na oběd jsme se přesunuli do Jihočeského muzea za výstavou věnovanou Indonésii. Slavní čeští cestovatelé Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund navštívili tuto zemi již v roce 1962, další český cestovatel Rudolf Švaříček zavítal do Indonésie a na blízký ostrov Nová Guinea později a celou výpravu řádně zdokumentoval, tak vznikla tato pozoruhodná výstava.
V muzeu nás přivítal muzejní pedagog Mgr. Lukáš Faktor. Vystoupali jsme po kamenných schodech do druhého patra, kde nás uvítaly dřevěné sošky domorodých obyvatel. Průvodce nás seznámil se základy tamní kultury, představil výstavu a obohatil nás o pár příhod s evropskými cestovateli. Asi po pěti minutách nás uvedl do rozlehlých prostor, abychom si vše postupně prohlédli a na Indonésii si udělali vlastní názor. Místnosti byly obložené fotkami indonéské fauny, flóry a obyvatel. Byly zde sošky, zbraně, všelijaké nástroje a dokonce i kánoe či pravý příbytek na kůlech. Výstavu doplňovaly tři filmy, dva slovensky a jeden česky mluvené, které zachycovaly túru do hor či život ve vesnici.
Nalezli jsme zde i tři terária s plazy typickými pro místní faunu. Kvartánům i třeťákům se výstava líbila především pro její propracovanost. Jen škoda, že jsme neměli více času ke zhlédnutí dalšího poučného filmu. Zaujal nás minimalistický způsob oblékání a shodli jsme se na tom, že nikdo z nás by nevyměnil zlatou Evropu za Indonésii. Tímto bychom chtěly poděkovat paní učitelce Janě Morávkové za přípravu zajímavé exkurze, paní učitelce Petře Uchytilové za doprovod a panu Miloši Nekulovi za zajištění bezproblémové dopravy.
Petra Andělová (3. ročník) a Barbora Lesná (kvarta)