Expedice Podyjí

NP Podyjí, nejmenší národní park ČR, se nachází v jihozápadní části Moravy v okrese Znojmo při hranici s Rakouskem. Příroda zde je ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině a je tak ideálním místem pro biologickou exkurzi

Ve středu 15. září naše třída sexta vyrazila na výpravu do nedalekého Podyjí. Od školy jsme autobusem odjeli úderem osmé hodiny ranní, abychom mohli zdolat necelou šedesátikilometrovou cestu do obce Lesná, která byla začátkem očekávané pěší túry.

V již zmíněné obci jsme také nabrali naše kvalifikované a velice příjemné průvodce, Lenku Kuchařovou a Stanislava Kuchaře, kteří nám ihned začali vykládat o historii okolí a zajímavostech národního parku a pokračovali v nich celou výpravu.

Cesta, kterou jsme se vydali, se táhla dvanáct kilometrů lesním kopcovitým terénem a vedla k vyhlídce u Obelisku na Ledových slujích, kde se nám dostal líbezný pohled na hluboké údolí řeky Dyje a opuštěný meandr. Dále jsme se vydali pašeráckou stezkou, která nás taktéž uchvátila pohledem na okolí.

Příroda zde byla zastoupena mnoha interesantními druhy, na každém kroku se dalo žasnout nad něčím novým. Stromy přecházely z původních podhorských bučin s jedlí a tisem až k dubohabrovým porostům. Z flóry jsme nalezli například brslen evropský a brambořík nachový. Z fauny jsme zastihli pouze skokana štíhlého.

Naše putování nás dále zavedlo k vísce Čížov, kde jsme obdivovali železnou oponu, naštěstí už pouze v muzejní podobě, a venkovní výstavu dvanácti balvanů z různých míst parku. Mezi exponáty nechyběla například bítešská ortorula ani krystalický vápenec.

Celý výlet jsme zakončili zmrzlinou v obci Lesná, kde na nás již také čekal autobus.

Expedice se nám všem líbila a děkujeme paním učitelkám R. Holčapkové a A. Smejkalové za skvělou organizaci!

Lukáš Rella, žák sexty

G-one.tv video