Gymnázium Dačice | 70 let

Finále astronomické olympiády 2023

Astronomická olympiáda je soutěž pro středoškoláky z celého světa. Jejím hlavním cílem je podporovat zájem a nadání mladých lidí o oblast astronomie a kosmických věd a pomáhat jim rozvíjet schopnosti a dovednosti v tomto oboru.

2 minuty ke čtení vloženo před 2 roky

V České republice probíhá astronomická olympiáda ve třech kolech: školním, krajském a celostátním. Krajské kolo se konalo v průběhu ledna a února a skládalo se z testové části ABCD, dvou časově náročných úloh a jedné praktické úlohy s měřením délky dne a výpočtem zeměpisné šířky pozorovatele. V Jihočeském kraji se mi podařilo získat první místo. Dvacítka nejlepších účastníků krajských kol pak postoupila do celostátního finále, které se konalo v Opavě ve dnech 22. až 24. března

První den jsme s ostatními soutěžícími řešili pozorovací část na osvědčeném pozorovacím místě poblíž Opavy, kde se poznávaly hvězdy a řešily další observační úlohy. Museli jsme se ovšem spokojit pouze s polovinou oblohy, druhá byla za mrakem.

Druhý den se dopoledne řešily teoretické úlohy - čtyři krátké a dvě časově delší úlohy, od počítání jasnosti hvězdy přes vliv gravitační refrakce na povrchu neutronové hvězdy až po gravitační mechaniku. Odpoledne se pak řešila praktická část v Unisféře (osmimetrová kopule) ve Fyzikálním ústavu Slezské univerzity v Opavě. Tato část úloh byla podobná venkovní části, ale vyskytly se zde i úlohy s odhadováním zeměpisné šířky pozorovatele pouze z podoby hvězdné oblohy. Dále se zde konal i obrazový test, kde nechyběly mlhoviny nebo astronomické přístroje.

Poslední den soutěže se řešila datová analýza - dvě úlohy, přičemž první se zaměřovala na práci se spektrem a odhadem průměru Saturnu, druhá na zkoumání dat z CCD kamery.

Celá akce byla velmi dobře organizována. Všichni jsme získali spousty nových zkušeností. Umístil jsem se na 13. místě a stal se úspěšným řešitelem této soutěže.

Lukáš Rella, septima

Vloženo Od
zpět nahoru