Jazykový pobyt studentů gymnázia ve Skotsku

Divoká příroda, krvavá historie, záhada Loch Ness. Zájezd pětačtyřiceti studentů Gymnázia Dačice do Skotska provázela nemalá očekávání. Řekla bych, že se naplnila. Až na lochneskou příšeru, kterou nikdo neviděl.

Divoká příroda, krvavá historie, záhada Loch Ness. Zájezd pětačtyřiceti studentů Gymnázia Dačice do Skotska provázela nemalá očekávání. Řekla bych, že se naplnila. Až na lochneskou příšeru, kterou nikdo neviděl a jejíž existence tedy zůstává stále nepotvrzená. Hladinu jezera Loch Ness čeřily první říjnový den, kdy jsme k němu se studenty dorazili, jen vlnky a sem tam nějaká dešťová kapka. Mraky se ale vzápětí rozestoupily, nebe nad Skotskou vysočinou se rozsvítilo a ukázalo svou slunečnou tvář. Dokonce i Ben Nevis, nejvyšší horu Skotska a Velké Británie vůbec, jsme ten den zahlédli.

Na břehu Loch Ness stojí romantická zříceni hradu Urquhart Castle, dávný svědek válek za skotskou nezávislost, ale i bojů mezi jednotlivými skotskými klany, jehož osud byl zpečetěn při výbuchu v roce 1692, podobně jako osud nejmocnějšího klanu MacDonaldů, který byl téhož roku zmasakrován v údolí Glencoe. Podobných kamenných svědků bohaté skotské historie jsme navštívili několik. Zříceninu paláce Linlithgow, rodiště Marie Stuartovny, okázalý Stirling Castle, kde byla Marie korunována královnou, či hrad Edinburgh, v němž skotská královna porodila svého syna Jamese VI. skotského a I. anglického.

Nikoho z nás, kdo tam byl, už asi nenapadne redukovat Skotsko jen na místo, kde muži nosí kilt a kde se pije whisky. Ne, když jsme stáli u Kaledonského kanálu spojujícího Severní moře s Atlantikem, zvedali hlavy k Falkirk Wheel, unikátnímu lodnímu výtahu, jenž svým tvarem připomíná starobylé germánské sekery, když jsme objevovali symboliku Rosslynské kaple, gotické perly ukryté ve skořápce nenápadného edinburského předměstí. Skotsko je ve skutečnosti mnohem, mnohem zajímavější a navzdory všem stereotypům v něm na podzim klidně i pět dní v kuse svítí slunce.

Mgr. Petra Mašátová

G-one.tv video