Terénní exkurze 2. ročníku a sexty

Blíží se terénní exkurze 2. ročníku a sexty. Na Pálavu s nimi vyrazí pan učitel Dohnal a třídní učitelky M. Chňoupková a M. Lebedová. Žáci, kteří se exkurze neúčastní, budou mít společnou výuku podle aktuálního rozvrhu v bakalářích denně 8 -12.30.

Mladí ekonomové celé země, spojte se!

Ekonomickou olympiádu pro střední školy letos absolvovalo více než 30 800 studentů z 503 škol z celé České republiky. Do celostátního finále postoupilo z krajských kol celkem 50 studentů. Mezi nimi i Pavel Urbanec z 2. ročníku GD.

2 minuty ke čtení vloženo před 11 měsíci

Ekonomická olympiáda je největší ekonomické klání pro žáky středních i základních škol v České republice. Zaměřuje na rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti žáků formou pestré soutěže sestávající ze školního, krajského a finálního kola.

V krajském kole, které se konalo na konci ledna v Českých Budějovicích, se mi podařilo získat druhé místo. Padesát nejlepších studentů postoupilo do finálového kola, jež proběhlo 19. a 20. června v Praze.

První den odpoledne čekal na účastníky v prostorách University of New York in Prague písemný test. Ten se skládál ze čtyř sekcí (ABCD, kreslení grafu, eseje, výpočtu příkladu) a bonusové otázky v angličtině. Všem dal pořádně zabrat. Není divu, podle jeho tvůrce Ing. Pavla Potužáka, Ph.D. to byl ten nejtěžší test v sedmileté historii ekonomické olympiády.

Večer pro nás byl přichystán večírek na parníku. Plavba po Vltavě nabízí nádherné pohledy na město, a tak byla skvělou možností, jak si pročistit hlavu a pobavit se s ostatními studenty a jejich učitelským doprovodem.

Celý program druhého dne probíhal v prostorách ČNB. Deset studentů s nejvyšším počtem bodů, mezi které jsem se bohužel nedostal, postoupilo do ústního superfinále. Pro nepostupující byla připravena prohlídka návstěvnického centra národní banky. Poté nás čekaly diskuze s osobnostmi z oboru např. Janem Vejmělkem, hlavním ekonomem Komerční banky, nebo Petrem Matlachem, ředitelem Úseku Generálního sekretariátu Kooperativy. Čas si na nás udělala i Eva Zamrazilová, viceguvernérka ČNB.

Pět nejlepších studentů ústího kola postoupilo do mezinárodního finále, jež se bude konat v září v Bratislavě. Já jsem se nakonec umístil šestnáctý. Vzhledem k tomu, že to byla má premiéra jak v krajském, tak ve finálovém kole, jsem s výsledkem docela spokojen. Ale příští rok snad znovu a lépe.

Pavel Urbanec, 2. ročník