Národní kolo lesnické soutěže YPEF 2019

Ve dnech 17. a 18. června se konalo národní kolo 9. ročníku mezinárodní soutěže Mladí lidé v evropských lesích (Young People In European Forests - YPEF).

Akce probíhala v Kostelci nad Černými lesy a její organizaci zajistila Fakulta lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity (FLD ČZU). Národního kola se zúčastnilo celkem 12 tříčlenných soutěžních družstev (6 za kategorii mladších žáků a 6 za kategorii starších žáků), které soutěžily v teoretických i praktických znalostech lesa a evropského i českého lesnictví. V pondělí 17. června vyrazilo reprezentovat naše gymnázium za kategorii mladších žáků do Kostelce družstvo ve složení Saša Palánová z kvinty, Kryštof Blažek z kvinty a Martin Urbanec z 1. ročníku. Po náročné cestě proběhla registrace a ubytování v prostorách zámku v Kostelci nad Černými lesy. Následoval zasloužený oběd, krátký odpočinek a soutěž mohla začít.

30 otázek o evropském lesnictví

Bezprostředně po slavnostním zahájení se soutěžící museli vypořádat s písemným testem, který byl složen z 30 otázek o evropském lesnictví v anglickém jazyce. Dále pak s prezentací na téma „Forest and water“, kterou soutěžící zpracovávali společně v rámci domácí přípravy na národní kolo. Prezentovali opět v anglickém jazyce. Druhý den byl věnován praktické části, která se konala v Arboretu FLD v Kostelci nad Černými lesy. Soutěžící řešili různé úkoly na 9 stanovištích zaměřených na myslivost, ochranu lesa, pěstování lesa, botaniku, dendrometrii, dendrologii, těžbu, ekologii a dřevařství.

V příjemném prostředí arboreta zároveň proběhlo vyhlášení vítězů za účasti zástupců partnerů soutěže. V kategorii mladších žáků naše družstvo opět zvítězilo a obhájilo tak ve své kategorii prvenství i v tomto kole. V kategorii starších žáků zvítězilo družstvo ze Střední lesnické školy Žlutice, které se stalo zároveň absolutním vítězem a bude reprezentovat Českou republiku v září v mezinárodním kole ve středisku Olšina na Šumavě. I když našim soutěžícím celkové absolutní vítězství o několik bodů uniklo, stali se absolutními vítězi v anglickém písemném testu, ze kterého získali největší počet bodů. Všem členům našeho družstva patří velká gratulace a zároveň poděkování za vzornou reprezentaci školy, svědomitý přístup, skvělou týmovou spolupráci a veselou a pohodovou atmosféru po celou dobu akce!

Mgr. Miroslava Chňoupková