Online přednáška o energii

Být letošní rok běžným rokem, tak se zde píše, že ve středu 14. října roku 2020 zavítali na naši školu pánové Ing. Matouš Bartoš a Tomáš Hejl v rámci přednášky „Energie – budoucnost lidstva“ a že se této přednášky zúčastnili septimáni a třeťáci...

... Jenže on letošní rok zcela běžným rokem není. Letošní rok by se dal dokonce zčásti považovat za rok mírně vybočující z normálu. Nu a tak se páni energetici objevili přímo v našich domovech.

Tím nechci říci, že by jeli ze svých pracovišť skrze Chvalkovice přes Bílkov do Radíkova, obcházeli naše skromná obydlí a vyptávali se, zda nám běží chladnička. Objevili se v našich domovech skrze obrazovky našich zařízení připojených k celosvětové síti - internetu. Pan Ing. Matouš Bartoš nás seznámil s klady a zápory různých druhů energií. Dozvěděli jsme se například, že z 300 vagonů uhlí vzniká 200 vagonů odpadního prachu. To nezní příliš ekologicky. Taktéž nás pěkně poprosil, ať hlavně používáme a využíváme naše hlavy a všemu bezhlavě nevěříme.

Přednáška byla rovněž oživena panem Tomášem Hejlem z agentury Hejlservis a jeho ukázkami. Viděli jsme třeba pracovní žlutý oblek využívaný pracovníky JE Temelín, který kromě toho, že vypadá zcela stylově a módně, chrání nositele před škodlivou radiací, prohlédnout jsme si mohli i dozimetr, kterým pan Hejl měřil radiaci předmětů denní potřeby - například slámy. Taktéž našim umělecky nadaným žákům nabídl možnost zapojit se do fotosoutěže s tématem „energetika“ a vyhrát ceny vskutku cenné, od odznáčků až po let malým letadlem kolem JE Temelín.

Troufám si za naše třídy říci, že i přes nadprůměrné pandemické podmínky - pro přednes pěkně protivné - proběhla přednáška překrásně. Děkujeme tedy panu Ing. Matouši Bartošovi a panu Tomáši Hejlovi za jejich čas a úsilí.

Kryštof Blažek, septima