Ostrov Nová Guinea

Přednáška dobrodruha, fotografa a reportéra Tomáše Kubeše o ostrově Nová Guinea navázala ve středu 10. listopadu na tradici cestovatelských přednášek, které na našem gymnáziu dříve již probíhaly.

Nevycházejte ven po páté hodině odpolední! To je nejčastější rada, kterou dostane návštěvník ve velkých městech Papui-Nové Guiney, v zemi na východě tohoto melanéského ostrova. Velká část městské populace Papui je závislá na alkoholu a obyvatelé se po pracovní době ve velkém oddávají i žvýkání betelových ořechů. Z Papuánců se pod vlivem návykových látek stávají doslova monstra. Kriminalita a řádění gangů je tu všudypřítomné. O moc lepší situace nepanuje ani v panenské přírodě mimo velká města. Ve zdejších pralesích (po Amazonii a Kongu třetí nejrozsáhlejší tropický deštný prales na světě) žijí komunity lidí odstřižené od běžného světa. Vyznávají často přírodní náboženství, černou magii a čarodějnictví; známé jsou rituální popravy a případy kanibalismu.

To a mnohem více bylo obsahem přednášky Papu Papua pro druhý ročník a sextu. Pan Kubeš opravdu poutavý výklad doplnil promítáním fotografií a videosekvencí ze své cesty po Nové Guineji. Za svůj život navštívil již přes 150 zemí světa a do řady zemí zavítal i opakovaně. Zároveň žáky seznámil se strastmi a problémy, kterým cestovatel čelí v době celosvětové pandemie. Myslím si, že pro žáky i učitele zeměpisu jsou takové přednášky přínosné. Lépe jim totiž vykreslí obrázek o dalekých krajinách než běžné hodiny zeměpisu.

Doufám, že v této tradici cestovatelských přednášek budeme na naší škole i nadále pokračovat. Veřejnost se může s panem Kubešem potkat také na projekcích v Knihovně Matěje Mikšíčka. Na závěr ještě přikládám odkaz na facebook Tomáše Kubeše s programem promítání, s vizuálními materiály z cest a dalšími zajímavostmi.

Děkuji všem přítomným žákům za účast na přednášce a třídním pokladníkům za výběr účastnického poplatku.

Jan Dohnal, vyučující zeměpisu

Zobrazit web