Ostrov Nová Guinea
Přednáška dobrodruha, fotografa a reportéra Tomáše Kubeše o ostrově Nová Guinea navázala ve středu 10. listopadu na tradici cestovatelských přednášek, které na našem gymnáziu dříve již probíhaly.
2 minuty ke čtení vloženo před 3 rokyNevycházejte ven po páté hodině odpolední! To je nejčastější rada, kterou dostane návštěvník ve velkých městech Papui-Nové Guiney, v zemi na východě tohoto melanéského ostrova. Velká část městské populace Papui je závislá na alkoholu a obyvatelé se po pracovní době ve velkém oddávají i žvýkání betelových ořechů. Z Papuánců se pod vlivem návykových látek stávají doslova monstra. Kriminalita a řádění gangů je tu všudypřítomné. O moc lepší situace nepanuje ani v panenské přírodě mimo velká města. Ve zdejších pralesích (po Amazonii a Kongu třetí nejrozsáhlejší tropický deštný prales na světě) žijí komunity lidí odstřižené od běžného světa. Vyznávají často přírodní náboženství, černou magii a čarodějnictví; známé jsou rituální popravy a případy kanibalismu.
To a mnohem více bylo obsahem přednášky Papu Papua pro druhý ročník a sextu. Pan Kubeš opravdu poutavý výklad doplnil promítáním fotografií a videosekvencí ze své cesty po Nové Guineji. Za svůj život navštívil již přes 150 zemí světa a do řady zemí zavítal i opakovaně. Zároveň žáky seznámil se strastmi a problémy, kterým cestovatel čelí v době celosvětové pandemie. Myslím si, že pro žáky i učitele zeměpisu jsou takové přednášky přínosné. Lépe jim totiž vykreslí obrázek o dalekých krajinách než běžné hodiny zeměpisu.
Doufám, že v této tradici cestovatelských přednášek budeme na naší škole i nadále pokračovat. Veřejnost se může s panem Kubešem potkat také na projekcích v Knihovně Matěje Mikšíčka. Na závěr ještě přikládám odkaz na facebook Tomáše Kubeše s programem promítání, s vizuálními materiály z cest a dalšími zajímavostmi.
Děkuji všem přítomným žákům za účast na přednášce a třídním pokladníkům za výběr účastnického poplatku.
Jan Dohnal, vyučující zeměpisu
Zobrazit web