Otevřený dopis ředitele gymnázia

První dva týdny výuky na dálku za námi. Co přinesly, jaké bylo toto období a co bude dál z pohledu ředitele školy? Přečtěte si v následujícím sdělení.

Vážení rodiče, milí žáci, milí kolegové,

máme za sebou první dva týdny vzájemné spolupráce při distanční výuce. Je čas na stručné zhodnocení v kontextu vývoje současné nelehké situace a především na stanovení cílů do dalších týdnů výuky na dálku, které nás čekají.

Před 14 dny jsme všichni věřili v brzký konec mimořádných opatření a s tím jsme nastavovali parametry naší spolupráce. Nyní už ale víme, že nás čekají ještě měsíce společné distanční výuky. Pro další spolupráci využijeme naše zkušenosti nabyté v posledních dvou hektických týdnech a také toho, že mnoho z Vás studentů vyššího gymnázia a rodičů žáků nižšího gymnázia nám zaslalo zpětnou vazbu, která je pro nás nesmírně cenná.

Především jde o sjednocení systému zadávání domácí výuky a domácích úkolů včetně jejich odevzdávání. Právě nejednotnost zadávání vnímáme všichni společně jako největší nedostatek uplynulých dnů. V současné době je již vše nastaveno tak, že kompletní zadání domácích úkolů včetně přiložených souborů je k dispozici v Bakalářích. Pro odevzdávání úkolů budou žáci dále využívat své e-maily.

Pro výuku budou vyučující dále využívat nástroje, které žáci znají nebo se je pod vedením vyučujících budou učit používat, např. Robotel, Socrative, Techambitoin, Skype, WhatsApp, Office365, …. Zaváděním nových nástrojů se vyučující vždy snaží o zlepšení distanční výuky, proto Vás prosím o maximální spolupráci a rychlou zpětnou vazbu v případě jakýchkoli problémů.

Jako další problém vnímáme množství látky pro žáky nižšího gymnázia, u kterých předpokládáme, že domácí výuku realizují společně s rodiči. Musíme zohlednit možnosti jednotlivých rodin, protože v mnoha případech musí oba rodiče dále chodit do práce, mají více dětí a navíc se mnozí ještě věnují charitativní činnosti. Proto se zaměříme především na profilové předměty (český jazyk, cizí jazyky a matematiku), v ostatních předmětech omezíme množství probírané látky i objem domácích úkolů. Soustředíme se také na pochopení zadané látky, k tomu dostanou žáci k dispozici dostatek informačních zdrojů a pravidelnou zpětnou vazbu od vyučujících jednotlivých předmětů.

V této nové situaci získáváme všichni společně nesmírně cenné zkušenosti a bude jen na nás, jak moc je dokážeme přenést do klasického způsobu výuky, ale hlavně do dalšího života. Nepochybuji o tom, že se v následujících týdnech objeví další nesnáze, které bude nutné řešit. Jsme na to připraveni, ale je nutné, abyste nás o nich informovali. Nemůžeme řešit problémy, o kterých nevíme.

Vážení rodiče, milí žáci, milí kolegové, v současné době je pro všechny nejdůležitější zdraví, myslete na to a v plné míře dodržujte současná mimořádná opatření.

Děkuji všem za spolupráci.

Mgr. Milan Točík, ředitel školy