První místo v regionálním kole YPEF 2019

Ve středu 24. 4. 2019 se na Lesnické a dřevařské fakultě Mendelovy univerzity v Brně konalo regionální kolo lesnické soutěže „Mladí lidé v evropských lesích“.

Naše gymnázium reprezentovala obě vítězná družstva místního kola v Telči, které proběhlo 12. 2. 2019. V kategorii mladších žáků (13 až 15 let) tedy opět soutěžili Martin Urbanec a Jan Terber z prvního ročníku a Alexandra Palánová z kvinty. Kategorii starších žáků (16 až 20 let) tradičně zastoupili Antonín Málek, Tomáš Přikryl a Zdeněk Škoda ze septimy. Soutěž se i tentokrát stejně jako v místním kole skládala ze dvou částí. Teoretická část spočívala ve znalostním testu o lese a lesním hospodářství a v praktické části, která byla oproti místnímu kolu podstatně obsáhlejší a náročnější, šlo o poznávání přírodnin.

Žáci určovali nejen typické lesní rostliny, živočichy, šišky či větve stromů, ale i různé další speciality jako například dřevokazné houby, hmyzí škůdce atd. Celkový počet regionálních kol v České republice je šest a probíhají v Brně, Hranicích, Žluticích, Písku, Trutnově a Praze. Regionálního kola v Brně se zúčastnilo celkem 22 družstev. Soutěžit přijeli žáci například z Jihlavy, Nového Města na Moravě, Tišnova či Znojma. Konkurence tedy byla velká, a přesto se našim žákům mladší kategorie podařilo obhájit vítězství i v tomto kole, čímž si zajistili postup do národního kola, které se uskuteční v Kostelci nad Černými lesy ve dnech 17. a 18. června letošního roku v prostorách Fakulty lesnické a dřevařské ČZU. Žáci starší kategorie se v silné konkurenci umístili na osmém místě, přičemž za velký úspěch považuji již samotný postup obou družstev do regionálního kola.

Celá akce byla opět perfektně zorganizovaná. Pro všechny zúčastněné bylo připraveno občerstvení i doprovodný program ve venkovním arboretu. Jednalo se například o ukázku injektáže jírovce maďalu proti klíněnce jírovcové v praxi. Všichni soutěžící obdrželi pamětní list a naše vítězné družstvo ještě navíc kromě spousty drobností i jednu větší cenu a to jehličnan, o který se vzorně starali v MHD, autobuse i vlaku na cestě domů. Všem soutěžícím děkuji za vzornou reprezentaci školy a vítězům přeji hodně štěstí v národním kole.

Mgr. Miroslava Chňoupková