Gymnázium Dačice | 70 let

Revolution train

Všechno, co jste kdy chtěli vědět o drogách, ale báli jste se zeptat. Stačí nastoupit do vlaku... Proč do vlaku? Zeptejte se v tercii či v kvartě, jistě Vám to vysvětlí. Anebo si přečtěte následující článek.

2 minuty ke čtení vloženo před 3 roky

V pátek 10. prosince se žáci tercie a kvarty vypravili na vlakové nádraží. Tam nastoupili do vlaku, aby se vydali na dvouhodinovou cestu, ačkoli vlak se na kolejích ani nepohnul. Zato studenti procházeli postupně všemi vagóny a v každém je čekal střípek životního příběhu Marcela a Petry, příběhu drogové závislosti, který se skutečně stal a který se v různých obměnách stále děje. 

Celý koncept preventivní akce umístěné do vlaku působil překvapivě a velmi neotřele. Vnitřní stěny vlaku nabízely pohled do lidského těla na žíly, tkáně a orgány, zpočátku zdravé, ale postupně, tak jak se oba hrdinové postupně propadali do své závislosti, stále více poškozené. V jednotlivých vagónech žáci vždy zhlédli část filmového příběhu Marcela a Petry. Po každé části se odhrnulo projekční plátno a studenti mohli do příběhu přímo vstoupit. Ocitli se tak například v baru s bohatou nabídkou alkoholických nápojů a cigaret, kde se parta mladých lidí scházela, u autonehody, kterou zavinil opilý kamarád Marcela a Petry, ve vazbě, výslechové místnosti i drogovém doupěti. 

Zatímco Petra po několika letech a opakovaných odvykacích kúrách a terapiích abstinovala a vychovávala své dítě, Marcel zemřel na předávkování. Na konci vlaku se tak žáci ocitli na místě činu zajištěném policejní páskou. V posledním vagónu dostali žáci možnost vyjádřit své pocity či napsat vzkaz. Ohlasy byly následující:

Film ve mně vyvolal slabost a hluboké přemýšlení.

Film ve mně vyvolal špatný pocit. Zarazilo mě, jak někteří lidé dokážou být hloupí. Ale byla to super prohlídka.

Jsem šokovaná, kam až to může zajít.

Je to strašidelné. Děs.

Jsem zmatená. Nechápu, proč to dělají.

Na závěr chci poděkovat Zdravému městu Dačice, jež tento zajímavý program zajistilo a našim žákům jej nabídlo zcela zdarma. Ráda bych upozornila také na webové stránky projektu, jež jsou dostupné přes modré tlačítko pod tímto textem, a na článek, který o návštěvě vlaku žáky našeho gymnázia vyšel v Jindřichohradeckém deníku. Najdete ho v příloze.

Mgr. Petra Mašátová

Příloha ke stažení Zobrazit web
Vloženo Od
zpět nahoru