Gymnázium Dačice | 70 let
×
Ústní maturitní zkoušky

Ve dnech 20. - 22. května probíhají ústní maturitní zkoušky 4. ročníku a oktávy. V těchto dnech jsme schopni zajistit výuku pouze třídám nižšího gymnázia. 1.-3. ročník, kvinta, sexta a septima mají ředitelské volno.

Série přednášek o osudových momentech československých dějin

"Jsou výročí, která bychom raději z kalendáře vymazali, ale je nutností je připomínat." Lenka Kopecká

2 minuty ke čtení vloženo před 2 roky

Ve středu 16. února započala na dačickém gymnáziu série on-line besed s profesorem Michalem Stehlíkem na téma osudových let českých dějin. Besedy se konají v rámci dějepisného semináře, ale zváni jsou všichni zájemci o historii a nutno podotknout, že se jich sešla plná třída.

První on-line setkání bylo věnováno událostem únorového převratu 1948. Po krátkém dokumentárním filmu z archivu české televize následoval komentář profesora Stehlíka k tomu, kde vlastně hledat kořeny únorového puče. Zdůraznil přitom zejména atmosféru v poválečné společnosti a její výrazné socialistické ladění, vysídlení tří milionů německých obyvatel a „šikovnou“ politiku československých komunistů, kteří vytvářeli paralelní struktury, jako byly například lidové milice, dokázali infiltrovat ostatní politické strany v Národní frontě a získat na svou stranu lid.

Se zajímavými otázkami přišli také (zejména dva) studenti. Týkaly se například osobnosti Zdeňka Fierlingera a jeho vztahu k Edvardu Benešovi, komunistické kampaně proti Demokratické straně, která v roce 1946 na Slovensku drtivě vyhrála volby, anebo vysidlování na Slavonicku, zřizování místních výborů a vytváření rolnických komisí, které rozhodovaly o přidělování německého majetku.

Další setkání, jež se uskuteční opět ve středu 23. února a 9. března od 13 hodin, budou zaměřena na roky 1968 a 1989 a budou stát za to. 

Petra Mašátová

Vloženo Od
zpět nahoru