Gymnázium Dačice | 70 let

Školní kolo olympiády z matematiky

Taky jste měli pocit, že na světě nemůže být nic nudnějšího než matematická olympiáda? Po přečtení tohoto napínavého článku o strhujícím početním souboji prostě musíte uznat, že jste se spletli.

2 minuty ke čtení vloženo před 3 roky

Pro obyčejného smrtelníka bylo úterý 25. ledna naprosto obyčejným dnem. Ale pro Lukáše Rellu a Matyáše Kadrnožku to byl obyčejný den s neobyčejnou olympiádou…

Svůj um se oba vyvolení snažili prokázat v matematické olympiádě, kde měli čtyři hodiny na vyřešení tří matematických úloh.
Souboj o zisk až osmnácti bodů ze začátku lépe vyšel Matyášovi, který prolomil algoritmus „strakatého“ čísla a získal 6 bodů (maximum pro úlohu). Druhá úloha byla geometrická, tudíž se očekávalo, že Lukáš předvede své kvality. Nezklamal. S grácií odhalil shodné trojúhelníky a po dvou úlohách měl na kontě 8 bodů, následován Matyášem se sedmi body.

Třetí úloha byla zaměřena na Pythagorovu větu a obvod trojúhelníka (easy, že?). K postupu do krajského kola stačilo získat celkem 10 bodů. Easy? Tohle byla soustava rovnic, do kterých organizátoři (větší tyrani, než autor článku) zakomponovali mocniny!

Matyáš se do úlohy zakousl a vzal to cestou „ráje“ (univerzální metodou k řešení kvadratických rovnic (naučíš se v kvartě/od kvarty to už umíš!). Zasekl se na diskriminantu. Bohužel někdy jednoduchý algoritmus, který vede k řešení jednoduchých a středně složitých výpočtů, selže u pokročilých příkladů.

Lukáš si soustavu rovnic v úvodu řešil zvlášť a až ke konci je sjednotil. Tohle byla cesta k úspěchu, navíc zvládl i nástrahu více řešení, kde jen jediné bylo správné, a urval pro sebe tížené body k postupu.

Oba borci předvedli výborný výkon! Matyáš nahraje do hlavy Geogebru, aby mohl Lukáše příště doprovodit do krajského kola. Lukáš to hold letos bude muset zvládnout sám.

Velká gratulace Lukáši, postup sis zasloužil!

Jakub Nemčik, hlava MAT/FYZ klubu

Vloženo Od
zpět nahoru