Setkání po 55 letech

V roce 2020 uběhlo 55 let od naší maturity na tehdejší Střední všeobecně vzdělávací škole (nyní Gymnázium) v Dačicích. Po maturitě jsme se rozešli. Život nás zavál do celého světa – Austrálie, Asie, Kanady i na Slovensko.

Epidemiologická situace nám nedovolila setkat se v roce 2020, a tak jsme toto výročí mohli oslavit až s ročním zpožděním. 18. září 2021 se sešlo 13 spolužáků před budovou Gymnázia v Dačicích. Přivítal nás stávající ředitel Mgr. Milan Točík, který na Gymnáziu působí od roku 1995. Pan ředitel nám při jednání o způsobu naší návštěvy na Gymnáziu vycházel maximálně vstříc a při vlastní návštěvě se nám plně věnoval.

Bohužel jsme se nemohli podívat do našich původních tříd, které nyní spadají pod základní školu. Vše se od našeho ukončení školní docházky změnilo. Byla vystavěna nová budova gymnázia s moderně vybavenými učebnami. Tyto jsou vybaveny moderní didaktickou technikou. Pro studenty jsou k dispozici dvě mobilní učebny vybavené iPady a MacBooky, které si mohou žáci přinést na výuku do libovolné třídy. Dále jsme prošli kombinovanou učebnou počítačů, která slouží zároveň k výuce jazyků. Velkým přínosem je i lektorka angličtiny z USA. Prohlédli jsme si rovněž rekonstruovanou učebnu chemie, jejíž přestavba stála několik milionů korun.

Škola má webové stránky, profil na Facebooku a Instagramu, a co nás překvapilo i internetovou televizi, která mapuje události ve škole, ale i volnočasové aktivity a úspěchy studentů v různých soutěžích. Na chodbě jsou k dispozici i čtyři 3D tiskárny. Dále nám pan ředitel představil projekt na přístavbu gymnázia, jejíž dokončení je plánováno na rok 2024.

Jsme přesvědčeni o správnosti její realizace, kterou si škola, vzhledem ke své regionální tradici a dosahovaným výsledkům, zasluhuje.

Na chodbách nás upoutala tabla současných i starších maturantů a potěšil nás pohled na fotografie bývalých vyučujících, kteří již nejsou mezi námi, ale rádi na ně vzpomínáme.

Chtěli bychom ještě jednou poděkovat panu řediteli Mgr. Milanovi Točíkovi za to, jak se nám věnoval a přiblížil nám dnešní atmosféru školy.

Dalším bodem našeho setkání byla návštěva „v naší tradiční“ restauraci „U Malínků“. Po uctění památky zemřelých spolužáků a profesorů včetně třídního profesora Mgr. Miroslava Vomastka jsme se věnovali vzpomínkám na studium i našemu současnému životu. Těšíme se na příští setkání v roce 2022.

Rostislav Němec, maturant 1965