Studentské volby

V pondělí 20. září se na GD uskutečnily studentské volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Projekt zahájila před jedenácti lety společnost Člověk v tísni za účelem podpory zájmu občanů o politické dění a zjištění názoru mladých lidí od 15 let.

1 minuta ke čtení vloženo před 3 roky

Naše gymnázium se této akce účastní již pravidelně. V profesionální volební místnosti u náležitě vybaveného stolu zasedla odborná volební komise, která se skládala ze studenta oktávy Kryštofa Blažka a studenta čtvrtého ročníku Martina Urbance. Komise kontrolovala studenty, občas někoho okřikla a nakonec veškeré hlasy sečetla a zveřejnila výsledky.

Projektu se zúčastnilo celkem sto dvacet osm studentů, z nichž čtyři vložili hlas neplatný. Volby skončily vítězstvím koalice Piráti a Starostové se čtyřiceti pěti hlasy (35.48 %), za nimi se umístila koalice SPOLU, která obdržela hlasů třicet šest (29,83 %). Pětiprocentní hranici, kterou je nutnou pro zvolení do sněmovny překročit, by ještě zdolala Strana zelených, jež obdržela hlasů šestnáct (12,91 %), a hnutí ANO 2011, které obdrželo hlasů devět (7,26 %).

Kryštof Blažek, oktáva

Zobrazit web