Tercie a kvarta na dni prevence
„Účinná prevence je nejlepší péče,“ zněl nápis na plakátě v čekárně mého dětského lékaře. Letos jsem si na něj opět vzpomněla, když jsme se studenty nižšího gymnázia procházeli Kancnýřovým sadem na Dni prevence pořádaném Zdravým městem Dačice.
3 minuty ke čtení vloženo před 2 rokyV mobilních preventivních stanech jsme obdrželi informace o samovyšetření prsou i varlat, příznacích infarktu či mozkové mrtvice, o resuscitaci, pomoci postiženým, ale i o ochraně životního prostředí. Snad nejdelší dobu žáci strávili ve stanu organizace Popálky, jejíž pracovníci upozorňovali na nejčastější situace, při nichž k popáleninám dochází, na modelu kůže ukazovali tři stupně popálení a shrnuli nám rovněž pravidla první pomoci. Vyprávěli také své životní příběhy, jak oni přišli k popáleninám a co pro ně život s popáleninami znamená.
Někdy se domníváme, že věku internetu jsou všechny informace dostupné na dvě kliknutí na počítači, a že se k nim tudíž všichni dostanou. Když pak ale žáci sdělují, že o pravidelné prevenci rakoviny prsu či varlat dosud neslyšeli a jsou rádi za informace, které na Dni prevence získali, přesvědčuji se zas a znova, jak velký smysl podobné akce mají. Svědčí o tom i postřehy samotných studentů, jež k akci napsali:
Zjistila jsem, jak se správně prohlížet a dávat na sebe pozor. Nikdy jsem nic takového neslyšela.
Překvapilo mě, jak dobře a pochopitelně radili ve stánku Loona. Bavilo mě to asi nejvíc. Je to důležité a zajímavé téma, o kterém se podle mě studentům nedodává dost informací.
Nejvíce se mi líbil stánek Sdílení. Shrnuli nám tam spoustu lékařských postřehů, byli moc příjemní a vše jsme si mohli vyzkoušet. Zjistila jsem, že práce Sdílení není moc jednoduchá. Přijde mi, že je těžká fyzicky, ale psychicky ještě víc.
Zjistila jsem více o tom, jak se dá zafixovat noha, ruka nebo jenom prst obvazem tak, aby držel v případě, že by byl zlomený.
Překvapil mě stánek s popáleninami, který byl opravdu zajímavý. Šokovalo mě, že ten pán z Popálek dokázal tak v klidu mluvit o své tragédii.
Překvapilo mě, že tam byly i stánky o ochraně životního prostředí. Šokovalo mě, jak dlouho se některé odpadky rozkládají. Například cigaretový nedopalek se rozkládá patnáct let. Žvýkačka se rozkládá až padesát let!
Děkujeme Zdravému městu Dačice za organizaci i za pozvání a těšíme se na příští ročník!
Petra Mašátová a žáci kvarty Gymnázia Dačice