Terénní exkurze v Bílých Karpatech
Na začátku května byla v oblasti Slovácka zaznamenána migrace ohroženého druhu dačických gymnazistů (více o migraci těchto živočichů viz článek Zoologická exkurze). Druhý ročník, sexta, několik septimánů a jedna třeťačka navštívili CHKO Bílé Karpaty.
3 minuty ke čtení vloženo před 2 rokyPrvní stopy byly zaznamenány v obci Šardice, kde se divá zvěř občerstvila a následně vzdělala slušnou porcí výkladu pana doc. Petra Marady o tom, jak můžeme zachránit roky devastovanou půdu a zvýšit rozmanitost nejen biopásů v zemědělské krajině, ale i celkovou biodiverzitu. Gymnazisté prozkoumali na vlastní kůži i Maradův mokřad (bohužel ne všichni měli vhodnou obuv :-D).
Večer už jsme se jen přesunuli do cílové zastávky; navečeřeli a ubytovali v kempu Lučina, nasoukali se do tří vrstev oblečení, ulehli do spacáků a nabrali síly na další den.
Den druhý započal měřením vodního toku řeky Radějovky a odchytem zpěvných ptáků, při kterém se nám podařilo spatřit například mlynaříka dlouhoocasého, dlaska tlustozobého nebo králíčka obecného. Dále následovalo lovení bezobratlých u blízkého rybníka. Odpoledne jsme se vydali na procházku se zastávkou v Oskerušovém muzeu. Zde se nám moc líbilo, jelikož areál byl zkonstruován jako velká naučná stezka plná rostlin a živočichů. Počasí nám vyšlo krásné a slunečné. Okolní krajina byla malebná. Zkrátka vše vyšlo na výbornou.
Třetí den byl dopoledním programem výlet do Národní přírodní rezervace Čertoryje, kde jsme zjistili například, jakého pohlaví je vstavač vojenský, že vraní oko čtyřlisté nemusí mít pouze listy čtyři, ale jedovaté je i s pěti nebo šesti :-D, jak vypadají orchideje ve volné české přírodě a že tořič včelonosný láká opylovače velice neobvyklým způsobem. Odpoledne jsme se vydali kopat půdní sondu na nedaleký kopec Šumárník. Tuto aktivitu ocenilo převážně mužské osazenstvo, jelikož se do práce vrhli s obrovským nadšením, a za pár chvil byla jáma o velikosti cca 1x1x1m na světě.
Poslední den výpravy se nesl v duchu balení a uklízení, a jak už asi tušíte, očekávané cesty k domovu. Náplň celého výletu byla velmi obsáhlá, proto se mi pravděpodobně nepodařilo zmínit vše, ale pokusila jsem se nastínit alespoň hlavní aktivity.
Za všechny zúčastněné bychom chtěli poděkovat především panu učiteli Janu Dohnalovi za to, že vymyslel a zorganizoval celý výlet, naplánoval bohatý program, zajistil nám mnoho nových zážitků a že to s námi zvládl. Další dík patří třídním učitelům paní Kopačkové a panu Krajíčkovi a na závěr, zkušené bioložce, paní učitelce Smejkalové, kteří nám dělali doprovod a jako dozor na nás dávali vždy velký pozor!
Klára Pechová, 2. ročník