Úspěch s raketou Space XD

…tři, dva, jedna, zmáčkli jsme odstřelové tlačítko a motor se aktivoval. Raketa za současného vzniku kouře letěla výš a výš, až se ztratila v nebesích… Tak by se dal popsat start naší rakety v celorepublikové soutěži Czech Rocket Challenge.

Czech Rocket Challenge je týmová soutěž určená pro středoškolské i vysokoškolské studenty a je rozdělena podle toho do dvou kategorií. V rámci této výzvy mají týmy studentů za úkol navrhnout, sestavit, otestovat, a nakonec odpálit svou raketu. Při závěrečném odpalu se nehodnotí jen dosažená výška, ale i design a komplexnost rakety a smysl pro odhad výšky.

Do soutěže jsme se přihlásili koncem února tohoto roku v rámci fyzikálního kroužku pod vedením pana učitele Nemčika. V průběhu března a dubna se konaly tři workshopy o stavbě rakety, záchranném zařízení a o softwaru OpenRocket, ve kterém jsme designovali raketu a propočítali možné rychlosti, dosažené výšky a časy.

Náš tým sestával z pěti žáků. Záchranný systém a padák měl na starosti Jakub Bartušek, design rakety a elektroniku Matyáš Kadrnožka, tisk rakety na 3D tiskárnách ve škole zase Matěj Kopeček, psaní progresů a dokumentace Lukáš Rella, natáčení a svačiny (žádnou nedodal) Hanuš Musel.

Abychom mohli postoupit, museli jsme dokumentovat náš postup a také naše testy. Prvním testem byl test padáku na rozhledně U Jakuba, kam jsme se dostali na kole. Udělali jsme celkem tři pokusy, přičemž poslední byl fatální (házel p. Nemčik) pro testovací raketu (naštěstí jsme měli dvě) – u všech pokusů bylo znatelné zpomalení. Druhým testem byl test záchranného zařízení, zvolili jsme odstřelení špičky pomocí pružinky a servomotoru.

Dne 31.5. byl odeslán náš dvacetisedmistránkový závěrečný report a 6.6. nám přišla pozvánka na celorepublikové kolo do Brna na letiště v Medlánkách, které se konalo v pátek 10.6. Do finále se probojovalo 30 týmů obou kategorií (z původního počtu 75).

Vyrazili jsme brzy ráno z vlakového nádraží v Dačicích směrem Havlíčkův Brod, kde jsme také přestupovali a málem nestihli vlak (navigoval p. Nemčik). Po deváté hodině jsme dorazili do Brna a vydali se polními cestami na letiště Medlánky, kam jsme po desáté přišli a registrovali se. Oficiální program začal v devět, takže jsme již mohli vidět startování prvních raket.

Odpal fungoval tak, že si každý tým našel stůl v místní restauraci, která byla hned u letiště, připravil si a sestavil raketu a odnesl ji na kontrolu, přes kterou se musel dostat na odpal. Některým týmům se kontrola nepovedla a jeli domů, nám se povedla na druhý pokus. A poté se už šlo na odpalovací rampu, kde nám již bylo dovoleno připevnit motor.

Odpal už byl popsán výše. Když se raketa ztratila v nebesích, tak jsme přišli o přehled její polohy a bohužel neviděli její přistání. Nakonec se ukázalo, že nás raketa přeletěla a skončila v poli, ve kterém jsme ji po chvíli hledání našli. Dle zaražených křidélek v zemi a rozloženého padáku se dá předpokládat, že záchranný systém fungoval, jak měl. Na přiloženém výškoměru bylo 1979 stop neboli 603 metrů. Organizátorům jsme to oznámili a museli se rozloučit, abychom stihli vlak.

Při cestě nazpět bylo vyvěšeno na stránkách soutěže pořadí třech vítězů každé kategorie a my byli mezi nimi v kategorii středních škol na druhém místě, což bereme jako veliký úspěch, protože jsme se soutěže účastnili poprvé.

Velice děkujeme panu učiteli Nemčikovi za to, že se ujal našeho týmu, a Gymnáziu Dačice a THK za podporu a propůjčení 3D tiskáren.

“Děkuji klukům za výbornou prezentaci našeho gymnázia a gratuluji jim k velkému úspěchu, který nečekal ani největší snílek našeho týmu.”
Jakub Nemčik

Za Space XD Lukáš Rella