Veletrh vědy 2022

Veletrh vědy je největší populárně naučná akce v České republice, kterou každoročně od roku 2015 pořádá Akademie věd ČR. Představuje vědu ve všech jejích podobách, a to formou interaktivních exponátů, modelů, mobilních laboratoří a praktických dílen.

Fyzikální kroužek Gymnázia Dačice se v počtu osmi žáků a jednoho učitele vydal ve čtvrtek 2. června v ranních hodinách na exkurzi do Prahy na Veletrh vědy, který se konal na výstavišti PVA EXPO. Z Dačic jsme vyrazili v 6:07 vlakem a cesta do Prahy trvala téměř čtyři hodiny. Koupili jsme si jízdenku do metra a vypravili se na směr Letňany.

Na výstavě jsme mohli strávit asi pět hodin. Měli jsme možnost nahlédnout do více než 100 expozic nejrůznějších témat, od filosofie po experimentální medicínu. Mohli jsme ochutnat tři druhy jedlých červů, nechat po sobě běhat strašilku, extrahovat DNA z jahody nebo si vyzkoušet první pomoc na figuríně. Každý stánek u sebe také měl velmi příjemné vystavovatele, kteří si rádi povídali a zodpovídali naše otázky. Samozřejmostí byly i pestré křížovky, u kterých jsme při vyřešení mohli něco získat, a tak se nám podařilo si přivést dvě kopretiny a jednu citlivku. Pokud se nám nechtěla vyplňovat křížovka, mohli jsme odpovídat na otázky vystavovatelů nebo si jít spočítat nějaký ten příklad a vyhrát bublifuk.
Po veletrhu následoval pochod po Václavském náměstí. Občerstvení jsme se a vydali se na cestu k autobusovému nádraží a odtud domů.

Celou akci hodnotím velmi kladně, protože si každý mohl najít svůj obor a mohl se dozvědět spoustu nových informací od začínajících vědců po experty ve svém oboru. Děkujeme panu učiteli Nemčikovi za skvělou organizaci a už se těšíme na příští ročník veletrhu.

Lukáš Rella, student sexty

G-one.tv video